В Регионалния археологически музей в Пловдив днес ще бъде открита изложба “Магията на Долнослав”. Тя се реализира съвместно с информационния портал „Преоткритият Свят на Стара Европа – форум за история и археология“ и музея в Пловдив. Куратор на изложбата е археологът Росица Миткова.
Експозицията представя находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, Пловдивско. Те датират от ранния неолит до ранната бронзова епоха (края на VII до началото на III хилядолетие пр.н.е.). Преобладават експонатите от късната каменно-медна епоха (V – ср. IV хилядолетие преди н.е.). Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.
Чрез разнообразни находки от този праисторически обект се представя кръговрата в природата и човешкия живот. Магични и символни са знаците врязани върху съдове, тежести за стан, керамични антропоморфни и зооморфни фигурки или изрисувани по стените на храмовете.
„Очите на богинята“ и нейния знак присъстват осезателно върху създадените преди хилядолетия творби на древните майстори. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав.
Акцент са следите от археометалургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина.
Изложбата може да се разгледа до 18 януари 2025 г. Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.