Мечтите са безплатни, казват старите хора и ние сме напълно съгласни с тях. В този смисъл… мечтаем си за безплатен обществен транспорт в България някой ден.
За булеварди и улици с все по-малко автомобили, с по-малко мръсен въздух и с повече усмихнати хора, които се придвижват на велосипеди.
Е, кога ли ще се случи това, е по-добре да не мислим, че като знаем с какви темпове се придвижваме спрямо развитите страни, оптимизмът ни може и да понамалее.
За сметка на това обаче, днес ще ви разкажем за онези градове в Европа, в които поне първата част от мечтата е изпълнена (а донякъде и останалата). Както се казва, един добър пример понякога е всичко, от което се нуждаем…
Люксембург
Tова е първата държава в света, която предоставя изцяло безплатен транспорт както на гражданите си, така и на туристите. Проектът стартира през лятото на 2019 година с цел да се спестят задръстванията… и успя (дотогава всеки шофьор в страната е прекарвал 33 часа годишно в подобен час пик). А много други взеха и пример, използвайки идеята като средство за справяне с растящите разходи на енергия (и не само).
Талин, Естония
Столицата на Естония е сред градовете в Европа, които от доста години осигурява безплатен транспорт. Ако държите на конкретиката, още от 2013 година, решено с референдум. Оттогава трафикът значително е намалял, особено в централната част. За да сме честни, “безплатен” не е най-точното определение, но сумата, която се плаща за картата за транспорт, е абсолютно символична и жителите на Талин дори не я отразяват като разход.
Манчестър, Великобритания
И в един от най-популярните и индустриални градове на Острова също има безплатен транспорт. Той обаче не включва всички линии, а три конкретни автобусни линии, които обикалят в централната част на града. Замислен е предимно за удобство на туристите, но реално го ползват и местните.
Дюнкърк, Франция
Градът е почти на границата с Белгия, а въпросната стъпка е предприета през 2018 година. Очевидно успешно, защото месеци по-късно, паркоместата в града се оказват незаети (при недостиг на такива, преди въвеждането й). През уикенда дори се увеличава заетостта на градския транспорт с до 140% ръст.
Обан, Франция
И в друг град, в Южна Франция, градският транспорт е безплатен, при това още от 2009 година. Първоначалната идея е била това да е тестови проект, но се оказва толкова успешен, че се запазва и впоследствие. Иначе съвсем скоро автомобилният трафик намалява с 10%.
Амстердам, Нидерландия
Холандците отдавна са известни със страстта си към велосипедите и истината е, че макар градският транспорт да не е безплатен, то такива са всички фериботи по устието на река Амстел и река Уж. С тях свободно се придвижват всички пешеходци и колоездачи, които стигат така до централната гара на Амстердам и оттам могат да използват колелетата си по предназначение.
Женева, Швейцария
За мнозина, това е един от най-скъпите градове въобще в света, не само в Швейцария. Всички туристи обаче имат улеснение – ползват безплатно градския транспорт. За целта, при отсядане в хотел в Женева, те получават карта за свободно ползване на автобуси, влакове, трамваи и лодки-таксита по местното езеро.
Ливиньо, Италия
Известен най-вече като популярен зимен алпийски курорт на границата именно с Швейцария, той предлага безплатен транспорт и за туристи, и за местни. Градчето е едва с 6000 души население, но е очевидно, че държи да запази екологичния си статут.
Еро, Дания
Еро е сред най-живописните и красиви острови в Балтийско море (и Южна Дания) и явно е станал такъв и с идеята да предлага безплатни автобуси. Иначе е популярен и като най-слънчевото място в цяла Дания, която традиционно не се слави с много слънчеви лъчи.
Монпелие, Франция
А това е и най-пресният пример – от 21 декември 2023 година и южният френски град Монпелие въведе безплатния градски транспорт. За целта, местните трябва да показват специална карта, удостоверяваща местожителството й. За съжаление на посетителите и туристите, те все още ще се налага да плащат пътуването си.