Кметът на община Асеновград д-р Христо Грудев и множество асеновградчани отбелязаха 145 години от Освобождението на България. Въпреки дъждовното време, хората излязоха, за да отпразнуват националния празник. А от тераси и прозорци се вееше българският трибагреник.
Градоначалникът поднесе венец на гроба на прапоршчик Вишняков – в двора на храм „Св. Димитър” в Асеновград. Отслужена беше панихида в памет на загиналите за Освобождението на България. Последва слово на архиерейския наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев.
Освен кметът, цветя и венци поднесоха и председателят на Общинския съвет в града Драгомир Георгиев, общински съветници, общественици, граждани. Празничната програма продължи на обновения централен площад “Акад. Николай Хайтов” и в Градската библиотека.
“Днес, когато честваме 145 години от Освобождението на България, ние отново преоткриваме и преосмисляме свободата, като ценност. Онази свобода, която не идва отвън, не се дарява като дреха, къща или пита хляб, а се случва в мислите и делата на хората, освободени от оковите на столетия мъка, страдания и загубено достойнство. Онази свобода, отгледана в монашеската килия на Паисий, преминала през черното бесило на Левски, през песните на Ботев и куршума на Вола, през хвърковата чета на Бенковски. За нас, българите, тя е белязана с особен знак – на страдание, порив и мъжество. Тя е символ на достойнството ни, като народ, и наша отговорност пред бъдещето”, каза Грудев.
Присъстващите станаха свидетели и на военен ритуал по издигане на националното знаме на България, под звуците на химна. Честването на 3-ти март в Асеновград завърши със спектакъл „Обичам България”.
В празничния едночасов концерт участие взеха Елена Василева, Музейната музикална школа, Фолклорна група „Надежда Хвойнева“, “Театрална работилница за мечти”, Клуб за народни танци „Феникс“ и ПФА „Станимака“. А Исторически музей – Асеновград предложи свободен достъп за посетители.