- Информационна среща
Първата стъпка е да те поканим на информационна среща, на която наш служител подробно ще ти обясни какви са изискванията, за да станеш приемен родител. За тази цел можеш да:
– ни пишеш на следния електронен адрес: korueva_2015@abv.bg; epg_plovdiv@abv.bg, epg_karlovo@abv.bg, epg_parvomai@abv.bg
– да ни изпратиш попълнената форма от линк: https://www.plovdiv.bg/item/social/prorojectfamily/
– или просто да ни се обадиш на телефон: 032/63 30 53.
- Подаване на заявление
В случай, че след информационната среща ти вече категорично си решил, че желаеш да бъдеш приемен родител за дете в нужда, следва попълване на заявление, което ти предоставя наш служител.
- Обучение
Обучението се състои от два модула: базово – 4 сесии по 3 часа и допълнително – 8 сесии по 3 часа. Утвърдени са от Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане. След като преминеш това обучение, нашият екип подготвя доклад, който се добавя към следващата стъпка.
- Проучване
Проучването започва от подаването на заявлението от стъпка № 2. Тази стъпка продължава 4 месеца с възможност за 2 месеца удължаване по обективни причини. Проучването включва:
Проучването започва веднага след подаване на заявление и включва:
– Провеждане на минимум 4 срещи с теб и останалите членове на домакинството;
– Провеждане на индивидуални срещи с всеки един от кандидатите (в случай, че сте семейна двойка), на които се обсъждат въпроси, отнасящи се до вашето детство, образование, работа, семейство, близки и приятели; срещи с деца в домакинството (при наличие на такива);
– Провеждане на срещи с поръчителите на семейството ти и съжителстващите лица;
– 2 посещения в дома на кандидатите.
След преминаването на по-горните стъпки, нашият социален работник изготвя доклад, с който ти се запознаваш и подписваш като имаш възможност да добавиш свой писмен коментар.
- Одобрение
Следва официалното ти представяне пред Комисията по приемна грижа към Регионална дирекция “Социално подпомагане”. Комисията е съставена от различни специалисти с професионални познания в сферата на детското благосъстояние. Тя се запознава със социалния доклад, предварително изпратен от социалния ти работник и след това те кани за кратко събеседване.
Какви са възможните решения и изходи от Заседанието за одобрението ти като кандидат приемен родител:
– Комисията взима решение да одобри кандидатурата ти и Регионалната дирекция “Социално подпомагане” издава заповед за вписването ти в Регистъра на приемни семейства;
– Комисията установява, че има нужда от допълнителна информация, свързана с твоята кандидатура и изисква допълнителна оценка от социалния работник в рамките на 2 месеца;
– Комисията взима решение за отказ на кандидатурата ти, за което Регионалната дирекция “Социално подпомагане” издава заповед.
- Опознаване и напасване
След като си официално одобрен да бъдеш приемен родител, започва да се търси за кое дете си подходящ. Когато се определи дете, което има нужда от приемна грижа, твоят социален работник от Центъра по приемна грижа се свързва с теб и ти разказва неговата история. Ще имаш възможност да задаваш уточняващи въпроси, свързани с детето. След това ти даваме възможност да помислиш и да дадеш своето съгласие или отказ да се грижиш за това конкретно дете.
В случай, че желаеш това дете да се настани в твоя дом, започват опознавателни срещи между вас, на които присъстват както твоя социален работник, така и социален работник от отдел “Закрила на детето”. Това е важен момент за детето, защото по този начин го подготвяш за предстоящата промяна.
При спешно настаняване няма процес по напасване, защото то е свързано с бързо реагиране и със спешно предприемане на мерки.
- Настаняване
След процеса на опознаване детето се настанява в твоя дом. Обикновено първият ден е изпълнен с очакване и притеснение, но благодарение на стъпка 6, ти вече ще си максимално подготвен да посрещнеш детето вкъщи. След като отдел “Закрила на детето” официално настани детето в дома ти, твоят социален работник от Областния екип по приемна грижа продължава да е неотлъчно до теб през целия период на настаняване и винаги е на разположение при нужда от консултация и насоки.
Как Областният екип по приемна грижа подкрепя приемните семейства?
– Индивидуално и семейни консултации при необходимост;
– Организираме групи за подкрепа на приемните родители;
– Обучение /допълнително, поддържащо, специализирано и надграждащо/
– Супервизия /индивидуална и групова/
Специалисти, които работят с приемните семейства – социални работници
За контакти с нас:
Екип по Приемна грижа – гр. Пловдив
КСУДС-Пловдив, гр. Пловдив, ул. „Неофит Бозвели“ № 38
тел.: 032/633053; 0889/11 86 71
Лице за контакт:
Мария Коруева – Началник екип
Приемната грижа означава да полагаш грижи в своя дом за дете, което не може да бъде с родното си семейство. Тя осигурява за определен период от време сигурна и безопасна семейна среда за детето и допринася за неговото пълноценно физическо, психическо и емоционално развитие. Много често родителите са изправени пред сериозни трудности да се грижат за децата си като безработица, бедност, тежко заболяване, криза в семейните отношения. В такъв момент за детето е по-добре да отиде в приемно семейство, докато проблемът на неговото родно семейство бъде разрешен и то се върне при него. Приемен родител можеш да бъдеш на доброволен принцип (заплата не получаваш, но получаваш месечна издръжка за детето и задълженията и ангажиментите към него са регулярни) или като професия (минимална работна заплата за страната + месечна издръжка за детето, съобразена с неговата възраст).
Децата, които имат нужда от приемни родители, могат да бъдат деца, настанени в институция или такива, за което не е подходящо да остане с родителите си за известен период от време. Може да бъде новородено, за което майка му не може да се грижи, както й тийнейджър, прекарал живота си в институция, за когото няма възможност да бъде осиновен или върнат при родното му семейство. Възрастта на децата, които могат да бъдат настанени в приемно семейство е от 0 до 18 години.
Видове настаняване: Спешно – В случаите, когато дете трябва да бъде изведено по спешност от семейството му. Краткосрочно- Да се грижиш за дете докато трудностите в семейството на детето бъдат решени и то може да се върне отново при родителите си или да бъде осиновено. Краткосрочно настаняване се предприема за срок до 1 година с цел подкрепа на родното семейство и връщане на детето в него. При краткосрочното настаняване между детето и неговото биологично семейство се осъществяват редовни контакти, ако това е в негов интерес. Дългосрочно – Да се грижиш за дете докато навърши пълнолетие и е готово да поеме своя път и да бъде независим и отговорен млад човек. Дългосрочно настаняване се предприема за срок над една година за деца, чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права, с ограничени права или чиито родители трайно не полагат грижи за тях или са в трайна невъзможност да се грижат за тях и не е възможно връщане в родното семейство.
Приемната грижа може да бъде ДОБРОВОЛНА – семейството преминава базово обучение, приемното семейство не получава възнаграждение, приемното семейство получава месечна издръжка за детето и ПРОФЕСИОНАЛНА приемна грижа – хора, които приемат грижата за децата като свое професионално призвание, в което могат да се развиват. При професионалната приемна грижа, семейството преминава базово и допълнително обучение, приемното семейство получава възнаграждение, приемното семейство получава месечна издръжка за детето.
Всяко професионално приемно семейство получава месечно възнаграждение по граждански договор: Професионалният приемен родител отглеждащ едно дете ще получава 150 % от минималната работна заплата ; За отглеждане на две деца – 160%; А за три и повече деца съответно – 170 %. Доброволните и професионални приемни родители ще получават месечна издръжка за всяко дете, както следва: възраст на детето 0 – 3 4хГМД – 300 лв. -90 лв.; 3 – 14 3,5хГМД – 262,50 лв. 90 лв. ; 14 – 18 /ако учи до 20 г./ 4хГМД – 300 лв. 90 лв.
Освен тези средства, приемното семейство/родител ще получава и допълнително средства съгласно Закона за семейни помощи за деца /семейни добавки/. Грижещите се за деца с увреждания получават допълнително средства в зависимост от степента и вида на увреждането.
За да бъдете приемен родител е необходимо: Да сте сигурни в решението си; Семейството и роднините да приемат идеята да станете приемен родител; Да покажете, че имате желание да се грижите за деца и да се включите в обучение по приемна грижа; Да имате достатъчно пространство в дома си и време, за да се грижите и да общувате с детето; Да проявявате разбиране към нуждите на настаненото дете; Да сте готови да работите в партньорство със социалните работници; Да не сте осъждани, да не сте в лошо здравословно състояние или да имате проблеми с алкохол и наркотици.