Станко Милушев /40/, Паун Пенев /54/ и Димитър Янакиев /47/, служители на Областен отдел Автомобилна администрация в Пловдив са осъдени за подкуп съответно на по 3 за първия и по 2 години затвор за вторите двама.
Станко ще плати глоба от 4 бона, а Паун и Димитър – по 2.
Със същата присъда Окръжен съд – Пловдив лиши всеки от тримата подсъдими от право да заема държавна длъжност в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за срок от пет години и ги осъди да заплатят в полза на държавата стойността на предмета на престъплението.
Присъдата на Окръжен съд Пловдив може да се обжалва пред Апелативен съд.
Тримата са признати за виновни в това, че в периода от 1 юни 2017 г. до 24 юли 2019 г., в Асеновград и в Пловдив, в качеството си на длъжностни лица – инспектори в Областен отдел Автомобилна администрация, приели подкуп, за да не съставят актове на три фирми за превоз при констатирани нарушения.
Съдът ги оправда по първоначалното обвинение деянията да са извършени чрез изнудване, посредством злоупотреба със служебното положение, както и за това някои от деянията да са били извършени в съучастие с неизвестен извършител.
По делото е доказано, че на тримата обвиняеми, с оглед изпълнение на служебните задължения, било възлагано да правят проверки на различни транспортни фирми в област Пловдив.
Съобразно нормативните актове някои от инспекциите се извършвали в Областен отдел Автомобилна администрация, а на фирмите с повече регистрирани товарни камиони – на място в офисите им.
Обикновено обвиняемите съобщавали на представителите на съответното дружество, че при проверката са констатирани множество и различни нарушения, като например – неспазване на дневни и седмични почивки от шофьорите, управление на водачи с изтекло или липсващо удостоверение за психична годност, невписани в лиценза на дружеството транспортни средства и др.
Обвиняемите многократно заявявали на представителите на съответната фирма, че за така изброените нарушения са предвидени драстични глоби от порядъка на няколко хиляди лева, като можело да се стигне и до временно спиране от движение на камиони или до отнемане на лиценза за извършване на дейност.
За да не съставят актове за всички установени нарушения, обвиняемите искали неследващ им се дар – пари, суми в размер от 300 до 5000 лева.
Вследствие на което, съставяли актове за дребни нарушения с глоби за около 50 лева.
През есента на 2019 г. били извършени проверки в Областния отдел „Автомобилна администрация“, като били установени нарушения в работата на тримата обвиняеми.
Спрямо всеки един от тях е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ от 3 октомври 2019 г. За престъплението, в което са обвинени, законът предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 3 до 10 г., глоба до 20 000 лева и лишаване от права.