Окръжна прокуратура-Пловдив внесе обвинителен акт спрямо И.К., на 72 г.
Той е предаден на съд за това, че на 05.05.2019 г. на пътя между Пловдив и Асеновград, при управление на Мерцедес, по непредпазливост е причинил смъртта на С.Г., на 66 г., на 42-годишната Р.А. и на 63-годишната В.Ч., както и средни телесни повреди на пострадалата Я.Г.
Престъплението е квалифицирано по чл. 343, ал. 4 вр. ал.3, вр. ал. 1 вр. чл. 343, ал. 1 от Наказателния кодекс.
На 5 май 2019 г. обвиняемият И.К. се придвижвал с лекия автомобил Мерцедес от Асеновград към Пловдив.
Част от отсечката била в ремонт.
Движението се осъществявало в източното платно.
То се състояло от две ленти за движение и една аварийна.
В същото време в посока от Пловдив към Асеновград се движел лек автомобил Тойота Корола, управляван от Г.А.
В него се намирали четирима пътници – един мъж – С.Г., и три жени – Р.А. и В.Ч. и Я.Г. Те отивали в храм в Асеновград, за да присъстват на сключване на църковен брак.
Към 11 часа обвиняемият И.К. предприел изпреварване, малко след което без да сигнализира внезапно отклонил колата наляво и навлязъл в насрещната лента.
С лекия автомобил Мерцедес той ударил металната предпазна мантинела и предната дясна част на насрещно движещата се Тойота.
Водачът й Г.А. отклонил колата, но не успял да избегне удара.
В резултат на пътнотранспортното произшествие са загинали Р.А., С.Г. и В.Ч., а Я.Г. е получила средни телесни повреди.
Обвиняемият И.К. е управлявал лекия автомобил Мерцедес със скорост 80 км/ч,, която е надвишавала с 20 км/ч разрешената в този участък, според автотехническата експертиза.
Освен това причина за катастрофата е навлизане в насрещната лента на лекия автомобил Мерцедес, без да има необходимост от изпреварване или заобикаляне.
Наказанието, което е предвидено от закона, за престъплението, в което е обвинен И.К., е от 3 до 15 г. лишаване от свобода.
Предстои Окръжен съд-Пловдив да насрочи заседание по делото.