След като преди два часа Посолството на САЩ в София разпространи остра реакция срещу думите на президента Румен Радев – „Крим е руски, чий да е“, последва втори тежък ултиматум към тандема Радев-Петков от Конгреса.
България трябва да постигне окончателно решение на спора със Северна Македония, за да може тя, заедно с Албания, да започне преговорите си за членство в Европейския съюз преди края на годината.
Това се казва в писмо, изпратено от двама членове на комисията за външна политика на Камарата на представителите на Съединените щати, Клаудия Тени (от републиканците) и Уилям Кийтинг (демократ), до посланика на София във Вашингтон Тихомир Стойчев. Кийтинг е и председател на подкомисията, която трябва да отговаря за региона.
В краткото писмо е всъщност ултиматум.
В него няма никакви подробности или указания как би могло да стане това, но то е в духа на американски и европейски представители от последните месеци в подкрепа на решаване на спора.
То съвпада и със снощното обаждане на премиера на Северна Македония Зоран Заев до Румен Радев, в който му пожелава бързо решаване на спора.
Натискът от САЩ заради българската позиция Крим е на Русия е огромен и се стоварва като чук преди Кирил Петков и Асен Василев да започнат преговори за кабинет.
БСП вече посочи, че една от червените линии е да не се даде зелена улица за преговори на Северна Македония за пълноправно членство в ЕС, ако не бъдат постигнати договореностите по време на кабинета на ГЕРБ, които не се изпълняват от Скопие.
Членовете на конгреса казват в писмото, че макар Северна Македония и Албания да са изпълнили изискванията, за да започнат присъединителни преговори с Европейския съюз, остава спор между страната ви и Северна Македония, който възпрепятства Албания и Северна Македония да започнат тези преговори.
По-нататък се чете следният призив към българския посланик:
Посланик Стойчев, продължаващото забавяне на напредъка на Северна Македония и Албания към членство в Европейския съюз постави под съмнение ангажимента, поет от западни лидери, като отвори вратата за антизападни политически влияния в региона, особено от Китай и Русия. Вярваме, че членството в ЕС на Северна Македония и Албания като краен резултат е от огромна важност за дългосрочния мир и стабилността в региона на Балканите и за цялата трансатлантическа общност.Пишем ви днес като членове от различни партии на Комисията за външна политика на Сената, за да ви призовем да постигнете окончателно решение на този двустранен спор, който ще позволи на Албания и Северна Македония да започнат преговорите си за членство преди края на годината. Надяваме се, че ще загърбите различията си и ще подкрепите пълната политическа интеграция за на Северна Македония и Албания в Европейския съюз.
Прави впечатление, че ултиматумът е подписан и подпечатан на 18 ноември т.г., три дни преди балотажа, но след осигурената чрез машинния вот победа на ПП ПП. Подобен ултимативен тон към независима България не е държан от времето на КПСС.
Обяснението вероятно се крие в това, че САЩ и ЕС отдавна търсят вариант за вдигане на ветото от страна на България спрямо Северна Македония и Албания, срещу което, разбира се, е Русия. След като това бе невъзможно при кабинета на ГЕРБ и патриотите, са подкрепили проекта ПП ПП като еднодневка в стил кеш енд кери, която да свърши задачата.