Ремонтните дейности на централния площад в Асеновград се изпълняват по график. По проект трябва да приключат през декември 2022 г. Продължава разрушаването на компрометираната бетонова плоча. Предстои изграждане на нова такава и впоследствие – полагане на площадните настилки на трите нива.
Доклад от предишното управление на доктор Христо Грудев, като кмет на Асеновград, през 2011 г. за оценка и анализ на техническото състояние, след извършено обследване, показва, че вследствие на течове и развитие на корозионни процеси в надлъжната и напречната армировка на някои от колоните, бетоновото им покритие е частично нарушено. В обследваните зони се е установило започнал процес на извличане на калциевия хидроксид от бетона. Тъй като бордовите греди са произведени в заводски условия чрез пропарване и бетонът в тях е полаган и уплътняван при висок производствен контрол, той е с по-висока плътност и якост от монолитните ивици. Поради това този процес е засегнал основно повърхностния му слой в зоните около контакта „греда – панел“, се казва в доклада от 2011 г. Още тогава са били налични зони с обрушено бетоново покритие и частично открита и корозирала ненапрегателна армировка. Забелязани са повреди и по панелите. Нарушенията са изразени в значително голяма площ, подложена пряко на въздействието на проникващата през хидроизолацията повърхностна вода. В резултат са се появили ръждиви петна по долната повърхност на около 20% от панелите. В съответните зони е протичал хроничен процес на корозия, който със сигурност сериозно е засегнал армировъчните мрежи по горната и долната повърхност на елементите. Важно е да се отбележи, че условията при които е работила армировката, са били изключително противопоказни за нейната дълготрайност. Това оказва основно влияние върху сигурността на съоръжението, като цяло.
При обследването са били направени отвори в елементите на всички места, където има видими петна от ръжда по долната им повърхност. Установило се е, че навсякъде, без изключение, кухините на съответните места са запълнени с големи количества вода. Тя е кафява на цвят и с тежък мирис на застояло. А към момента на обследването не е валял дъжд повече от месец. Това означава, че в кухините се е задържала продължително време вода, която през зимата е замръзвала. При тези условия напрегнатите снопове, преминаващи през напречните ребра между кухините са изключително застрашени от корозия. Въпрос на време е било част от струните на напрегнатите снопове армировка да корозират и да се скъсат във всеки един момент.
Най-сериозни са били повредите в монолитните фуги. Бетонът в тях е изливан на място като по време на основното строителство не са взети необходимите мерки за уплътняването му. Поради факта, че през фугите непрекъснато се просмукват повърхностни води, бетонът в тях е непрекъснато навлажнен. Непрекъснатата влага и достъпът на кислород до тези фуги и предварително напрегнатите снопове, създават условия за корозия на струните, от които са изплетени. В този смисъл, състоянието на фугите и намиращите се в тях снопове се е определяло като предварийно.
В заключението на доклада се посочва, че към онзи момент носещата способност на панелите не е била намаляла значително. Но тяхното естество е било такова, че за кратко време могат да предизвикат бърза деградация на коравината на подовата конструкция, което може да компрометира цялото съоръжение. “Затова за да се предотврати такова развитие на ситуацията, във възможно най-кратки срокове трябва да се предприемат конструктивни мероприятия за предотвратяването им”, пише в документа.