Електронните спортове навлизат все повече в развлекателната индустрия и успехът им не може да се подминава толкова лесно. Точно по тази причина се появиха и предложения за интегрирането на тази нова дисциплина в олимпийските игри. Какво обаче трябва да знаем за този вид спорт. Спортните критици отдавна смятат, че тази дисциплина няма нищо общо с физическата активност, но не са прави, преди да се занимаем с тях, нека обърнем внимание на произхода им.
Едва ли има човек, който някога да не е играл компютърни игри с приятели. Благодарение на високоскоростния интернет и гарантираното удоволствие, много скоро, както се случва във всеки друг спорт, имаме нужда да открием най-добрите. Следователно различни заглавия в този жанр започват да изграждат цели общества, в които битката за първото място може да бъде по-вълнуваща от най-големите спортни шампионати.
Нещо повече, когато пред компютъра застане професионален играч, имаме шансове да видим истинските електронни атлети. През последните години се оказа, че електронните спортове се радват на огромна зрителска аудитория, устройват се турнири почти всеки месец и милиони хора се включват, за да гледат титаничните битки онлайн. Спонсорите също не закъсняха и започнаха да плащат за реклама в този формат, както и да спонсорират различните отбори.
Практически всеки голям производител е готов да инвестира там, където човешкият капитал е огромен. А не трябва да забравяме, че макар обществото на електронните спортове да открива най-голямо забавление именно в компютърните игри, те са славят с висок интелект и богата обща култура, следователно не можем да се изненадаме от крайния резултат.
Очевидно е, че електронните спортове са място, където почитатели и играчи могат да се срещнат на едно по-различно ниво и точно това дава невероятен резултат. Не трябва да пропускаме и засиленият интерес на букмейкърите, сайтът за анализи и ревюта Betenemy отчита сериозен интерес към електронните спортове и забелязва, че все повече букита предлагат не само опции за залози, но и безплатно излъчване на големите турнири.
И докато говорим, че реалният спорт страда от контузии и други главоболия, не можем да пропуснем другия факт – електронните спортове също са подложени на такива проблеми. По своя смисъл, електронните спортове изискват много дълги тренировки, стратегии, планиране на противника, изучаване на правилните методи и създаването на отбор, който във всеки един момент може да се адаптира към противника си.
Следователно работният ден на професионален електронен играч започва с компютърни игри, постоянна работа с джойстик или мишка, безкрайно взиране в екрана и още много други. Ето защо наистина е повече от очаквано да видим контузиите.
Последната актуална новина от спортния свят идва с разочарование за електронните фенове – Дзиан Дзъхао е обявил, че възнамерява да се откаже от спортната си кариера, след като изпитва хронични болки в китката и рамото си, а всичкото напрежение от играта – всяко хоби, което се превърне в професионален начин за изкарване на пари, започва да взима повече, отколкото да дава – води до диабет.
За осем години игра, Дзиан може да се похвали само с една загуба. От друга страна се появиха редица съвършени възможности за подписването на най-различни рекламни договори. А цената за осем години спорт е изчислена от лекарите – ставите на играчът са като на човек, който е два пъти по-стар от него. Китаецът е едва на 23 години. Определено не е трудно да признаем, че това е спорт, ако трябва да съдим по контузиите, както и наградните фондове. Всяка година има поне един новосъздаден милионер, който знае много добре как да използва таланта си. В заключение можем да кажем, че всичко, което генерира милиони печалба, има милиони последователи и носи разпознаваемост, може да се смята за спорт.