“Асеновград е известен с богатото си културно минало и уникално красивата природа. Той е една прекрасна туристическа дестинация заради перфектното си географско разположение. И не на последно място има огромни шансове за икономическо развитие, защото е близо до голям индустриален център като Пловдив.“
Това каза кандидат-кметът за Асеновград доктор Христо Грудев пред граждани, изтъквайки предимствата на града. Ето какво още сподели той, относно добрите качества на населеното място: „Първо, благоприятното разположение на града, като природни дадености, е едно от основните му предимства. Територията на общината е в рамките на около 620-630 квадратни километра. Половината от тях са разположени в планината, а останалата част – в полето. Рядко се случва такова разположение. Второ, богатство за едно населено място е да има река. А още по-добре е, когато тя идва от планината към полето. Там, където реката идва от полето и отива пак към полето, има много комари. При нас няма, тъй като си имаме вечерник – приятен ветровит полъх, който през лятото разхлажда и променя въздуха. А запрашеността се прочиства и заменя със свежия балкански вятър, който идва от планината. Това е една даденост, която е географско богатство. Нашите предци са били умни да разположат населеното място на подобно място. Трето, Асеновград е известен с богатото културно-историческо наследство. Много паметници имаме, останали от нашите предци, които ние трябва да пазим, рехабилитираме, възстановяване. Между другото, в екипа имаме и опитен специалист, който е експерт по туризма и от него имам доста свежи идеи. Въпросът е градът ни да се превърне в притегателно място да идват хора не само от околностите, но дори и от други държави. Освен това Бачковският манастир също е туристическа дестинация, в близост до Асеновград. И курортният комплекс Пампорово ни е близо. А Пловдив – един най-бързо развиващите се индустриални центрове в България в момента с функциониращите „Тракия икономическа зона“ и „Куклен икономическа зона“, разположена срещу „КЦМ“ – е един огромен шанс за развитие и на Асеновград. Спомням си, че имаше заложена икономическа зона и край нашия град, която обаче все още не е развита. Може би, такава може да се обособи в района на пътя Пловдив – Асеновград, който бе изграден със средства от правителството. С тази пътна отсечка за няколко минути стигаме до областния град. Дори вече се случва така, че се придвижваме по-бавно вътре в Пловдив, отколкото между двата града. И ако Асеновград започне да се развива, то имаме реалния шанс до 30-тина години да се превърнем в агломерация на Пловдив.
Относно туристическите дестинации. Освен Бачковския манастир, включваме и Араповския манастир, НПК Асенова крепост и не на последно място Мулдавския манастир „Света Петка“, който само преди няколко дни честваше своя храмов празник. В интерес на истината, дори премиерът Бойко Борисов се отзова, за да може да се подобри инфраструктурата и водоснабдяването до Светата обител. Но за да се развива всичко това, сериозен ангажимент има и общинското ръководство. Защото инициативата трябва да е от тях. Няма как правителството и премиерът да помнят всички проблеми. Някой трябва да им ги напомня, за да се случват нещата. Още нещо ми прави впечатление в Асеновград. Въпреки демографския проблем, който съществува в България и в Европа, като цяло, нашата община не губи населението си. Асеновградчани винаги намират сила и воля или да развият местен бизнес, или просто търговия. Голяма част от хората си запазиха работните места. Преквалифицираха се, за да бъдат конкурентноспособни, но останаха тук. Общината ни е притегателен център за населението. Отиваме да работим в Пловдив, но се връщаме и си живеем в Асеновград. Винаги ми е правило впечатление, че населението е почти постоянна величина тук. Мога да спомена имена на големи областни градове в страната, които са дори университетски центрове, и останаха с наполовина по-малко население, отколкото са били. Докато ние си запазихме населението, така че това е добре.“