Бившият шеф на Районното управление на полицията в Асеновград Димчо Темелков / 46 / застава пред Районния съд Пловдив, по повод обвинението, че на 14 август 2015 г. в качеството си на длъжностно лице е помогнал пет лица, извършили кражба, да избегнат наказателно преследване.
Делото е насрочено в разпоредително заседание.
Според обвинителния акт, полицейскитя шеф Темелков не се бил споразумял с петимата, преди да са извършили самото престъпление, а след като лицата са били задържани от полицейски патрул е наредил да бъдат освободени, като не са им отнети, придобитите чрез кражбата вещи. Според прокуратурата това е престъпление по чл. 294 ал.4 във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс,
Димчо Темелков е предаден на съд и за това, че на 29 август 2015 г., в Асеновград е приел предложение от друго лице, което да го почерпи, за да упражни влияние върху длъжностно лице – разследващ полицай от РУ на МВР – Асеновград, и да освободи задържано лице – престъпление по чл. 304б, ал. 1 от Наказателния кодекс.
Темелков е предаден на съд и за това, че през периода от 13 март 2014 г. до 13 юли 2015 г. в Асеновград при условията на продължавано престъпление, в качеството си на Началник на РУ „Полиция”, не е изпълнил задълженията си и е превишил правата си, като в 16 случая не е регистрирал съобщение до РУ на МВР Асеновград за извършени престъпления от общ характер по заявления на различни лица, не е провел оперативно-издирвателна дейност, не е извършил проверка по постъпилото съобщение и не е докладвал материалите в Районна прокуратура – Асеновград, като е приел, че не са налице достатъчно данни за извършено престъпление и въпреки наличието на такива данни е прекратил преписката.
В други 11 случая получените сигнали за извършени престъпления не са били регистрирани и по тях не е извършвана проверка, нито като заявителски материал, нито като преписка, и не ги е докладвал в Районна прокуратура – Асеновград, като горните деяния е извършил с цел да набави за себе си облага – повишаване на оценката му като ръководител на РУ на МВР – Асеновград, кариерно израстване и получаване на поощрения и награди, и от тях е могло да настъпят вредни последици за МВР – уронване на авторитете и намаляване на доверието към работата на ораните на полицията – престъпление по чл.282 ал.2 във връзка с ал. 1 във връзка с чл.26 от Наказателния кодекс.
Бившият полицай №1 на Асеновград е предаден на съд и за това, че през периода от 24 януари 2015 г. до 3 юли 2015 г. при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице и в кръга на службата е съставил официални документи, касаещи дейността на служителите на РУ на МВР – Асеновград, в които е удостоверил неверни обстоятелства, че в отчетния период са били получени по-малко от действителния брой сигнали за извършени престъпления от общ характер, с цел да бъдат използвани документите пред ръководството на ОД на МВР – Пловдив – престъпление по чл. 311 ал.1 във връзка с чл.26 ал. 1 от Наказателния кодекс.
По делото на съд са предадени и:
Ангел Ч., на 46 г., за това, че на 14 септември 2015 г., в качеството си на длъжностно лице – шофьор на товарен камион в „КМД” ЕООД-Пловдив, противозаконно е присвоил чужди вещи – 21 литра гориво, собственост на „КМД” ЕООД-Пловдив, връчени му в това качество да ги пази и управлява – престъпление по чл. 201 във връзка с чл.93 т.1 буква „б” от Наказателния кодекс, както и
Иван Б., 49 г., за това, че в периода от 1 март 2015 г. до 14 септември 2015 г. в гр. Пловдив и гр. Асеновград, като служител в сектор „Криминална полиция” към РУ на МВР-Асеновград, е пропуснал да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата, като не е извършил първоначални действия по разследване, относно наказателно преследване по чл.201 във връзка с чл.93 т.1 буква „б” от НК, с цел да избави другиго –Ангел Ч. от наказание – престъпление по чл. 288 от Наказателния кодекс,
Иван Б. е предаден на съд и за това, че на 14 септември 2015 г. с цел да набави за себе си и за другиго – Ангел Ч., имотна облага е придобил и спомогнал да бъдат отчуждени чужди движими вещи – 21 литра дизелово гориво, за които знаел, че са придобити от Ангел Ч. чрез престъпление по чл. 201 във връзка с чл. 93 т. 1 б. „б” от НК – престъпление по чл. 215 ал. 1 от Наказателния кодекс.
По делото са разпитани 128 свидетели, назначени експертизи, иззети веществени доказателства и др.
Най тежкото, предвидено от закона, наказание за престъпленията, в които Димчо Темелков е обвинен е лишаване от свобода от две до осем години, като за част от деянията се предвижда и наказание лишаване от права.
Предвиденото от закона наказание за престъплението, в което Ангел Ч. е обвинен, е лишаване от свобода до осем години, както и лишаване от права.
Най-тежко, предвидено от закона, наказание за престъпленията, в което е обвинен Иван Б. е лишаване от свобода от една до шест години, както и лишаване от права.