В Окръжен съд продължава делото срещу животновъда Ивелин Андонов /36/ обвинен в убийството на пастира в свинефермата му в асеновградското село Козаново – Георги Михайлов /56/.
Шестима свидетели, сред които и трима оперативни работници от Отдел «Криминална полиция» на ОД на МВР-Пловдив, бяха подложени на разпити в Окръжен съд на предишното заседание.
Заради тежестта на обвинението процесът е поверен на разширен съдебен състав с председател окръжен съдия Миглена Маркова, член съдия Иван Бекяров и трима съдебни заседатели.
Според обвинението, поддържано от зам.-окръжния прокурор Галина Андреева – Минчева, умишленото убийство е извършено от Андонов на 30.03.2017 г., когато той е пребил от бой Михайлов заради изчезнали от повереното му стадо две бременни овце. Два дни по-късно пастирът се оплакал, че не се чувства добре и на 1-ви април бил откаран в болницата в Асеновград, където същият ден починал от травмите от побоя.
В изготвения от прокурор Андреева-Минчева обвинителен акт деянието на Ивелин Андонов е квалифицирано като умишлено убийство, извършено с особена жестокост и по особено мъчителен за убития начин, за което предвиденото в закона най-тежко наказание е доживотен затвор без замяна.
Подсъдимият Ивелин Андонов не се признава за виновен и търси причините за телесните повреди, довели до смъртта на Георги Михайлов в нападение от страна на злонравен коч, който и друг път се е нахвърлял да блъска с глава злоупотребяващия с алкохол негов пастир. „Този коч беше на две години и половина и тежеше 165 кг. Нападал е и мен и съм се спасявал с бягство” – обяснява пред съда Андонов.
За да бъде опровергана тезата, че фаталните последици за Михайлов могат да се дължат на поредната му схватка с коча, още във фазата на предварително разследване са разпитвани наред с животновъдите и пастирите от района на с.Козаново и трима полицейски служители от отдел «Криминална полиция» на ОД на МВР-Пловдив.
В качеството на свидетели, посочени от прокурора, пред окръжния съд дадоха показания Захари Клинков – Началник на група «Престъпления против личността» към Сектор «Противодействие на общата престъпност» в Отдел «Криминална полиция» на ОД на МВР-Пловдив и колегите му инспектор Янко Касев и младши инспектор Димитър Ангелов.
Поставени в ситуацията да свидетелстват по факти и обстоятелства, които са далеч от професионалните им познания, се наложи и тримата МВР-служители да отговарят на въпроси от областта на овцевъдството, по какво на външен вид се отличават кочовете от овцете и дали при посещението им в овцефермата там е имало коч.
Отговорите на свидетелите-криминалисти бяха последвани от допълнителни обяснения на подсъдимия Ивелин Андонов и дадоха повод за въпроси от страна на неговия защитник адвокат Красимир Елдъров.
Потърсен за коментар на необичайната процесуална ситуация, адвокат Красимир Елдъров – защитник на подсъдимия Ивелин Андонов, заяви за Plovdiv-Online:
„Като свидетели полицейските служители от отдел „Криминална полиция” дадоха прочувствени показания за гледката на няколкото умрели при раждане агнета, но не знаеха, че при ферма с 200 овце не е необичайно да има и мъртвородени. Един от тях аргументираше познанията си с това, че „като малък бил отраснал с животни”, а друг настойчиво твърдеше, че в овчарника не е имало коч, който според него се отличавал от овцете по „по-големите рога”, а такова рогато животно той не бил видял да има.
Наложи се подсъдимия Андонов да припомня данните, че за овцете и кочовете от породата „Вакла Маришка” е характерно това, че женските и мъжките нямат рога.
А от показанията на началника на група „Престъпления против личността” се разбра, че той е осигурявал превоза със служебния автомобил на Отдел „Криминална полиция” и е придружавал разследващата полицайка до съда за разпит на свидетел пред съдия.
Това е малка част от показанията на разпитаните полицейски служители, които нагледно показват съществуването на порочната практика – да се отклоняват от преките им полицейски задължения оперативни работници от Отдел „Криминална полиция” на ОД на МВР-Пловдив за да подкрепят в съда като свидетели на прокуратурата случаите, по които те самите са работили.
Някои от тях могат да се видят често в съдебните зали или чакащи реда си извън тях като свидетели по дела на Окръжна прокуратура-Пловдив.
Почти по всяко дело от категорията на така наречените „Знакови дела” или „Дела с повишен обществен интерес” могат да се видят като свидетели в съда оперативните работници, разузнавачите и инспекторите от различните сектори и групи на Отдел „Криминална полиция” при ОД на МВР-Пловдив.
Въпреки, че във всяка съвременна държава дейността на служителите от такива отдели е обвита в анонимността на „тайната полиция” и те по изключение могат да бъдат популяризирани като ключови свидетели по знакови дела, у нас, и по специално в практиката на Окръжна прокуратура-Пловдив и Окръжен съд-Пловдив, трудно може да се намери дело без по него да не свидетелстват в подкрепа на обвинението полицейски служители.
Отделен е въпросът, че те не са очевидци на извършеното деяние, а свидетелстват по факти и обстоятелства, които са им станали известни във връзка с работата им като оперативни работници. По тази причина често попадат в категорията на заинтересовани лица и показанията им не могат да се кредитират безрезервно в съда.
Дали тази практика ще се ограничава или ще се разширява зависи от волята на висшите представители на съдебната власт – главен прокурор и върховен касационен съд, а също и от ръководството на МВР.”
По делото бяха изслушани заключенията на назначените от фазата на досъдебното производство съдебомедицински експертизи, експертизи на веществени доказателства и ДНК-експертиза.