Албенко Зоев Методиев застава пред Районен съд Пловдив утре по обвинение в най-голямата телефонна измама, извършвана у нас.
По разпореждане на Върховния касационен съд, делото, което вече беше гледано от Районен съд – Първомай, но след отмяна на обжалваната присъда от Пловдивския окръжен съд, беше прехвърлено за повторно решаване в Пловдивския районен съд.
На първото заседание през февруари Районен съд върна отново Албенко на прокуратурата за отстраняване на фактически грешки в обвинителния акт.
Срещу другия бивш вече обвиняем Борислав Георгиев Димитров прокуратурата се отказа да възбужда производство за измама, а само за вещно укривателство.
Според прокурорите, Албенко е измамил Елена Борисова Ангелова с 575 760 лева, заради което тя бе наречена Златната баба. Това те твърдят, след като Пловдивският Окръжен съд отмени наказателните присъди на Районен съд Първомай и върна на прокуратурата делото за допълнително разследване миналата година.
Припомняме, че през 2016-та казусът придоби публична известност с етикета Златната баба, заради доверчивостта на пенсионерката от Първомай Елена Борисова Ангелова.
Тя усърдно беше съдействала на Албенко Методиев да отмъкне долари и евро за над половин милион лева, скрити от внука й Ангел Янков Янков – собственик и управител на ЕООД.
Бизнесменът държал 278 000 евро и 18 000 щатски долара на сигурно място – в метална каса, зазидана в пода под печката в кухнята на баба си.
Албенко Методиев успял да убеди баба Еленка да му даде пари от пенсията си за да закупи от близък магазин бормашина и ъглошлайф, необходими му за спешното изрязване на отвора в касата, през който изважда пачките.
Албенко е слисан от размера на спестяванията в дома на пенсионерката от Първомай, но успява да запази хладнокръвие. Обяснението, което дава на Елена Ангелова е, че парите са за лекаря, който се е заел с лечението на внука й.
Но в действителност Методиев прибира валутата в дома си в с. Гарваново, Хасковска област.
В разкриването на измамата се влючват полицейски служители от три областни дирекции на МВР – Пловдив, Хасково и Велико Търново.
След задържането му Албенко Методиев признава, че бил насочван по телефона от непознат как да действа. Той пътува под полицейски контрол до място, на което по телефона му е казано да остави парите от измамата – до билборд край шосето София – Варна на територията на община Севлиево.
Междувременно към същата точка пътува Борислав Димитров от Горна Оряховица, на когото от непознат по телефона е поръчано да вземе това, което ще бъде оставено там.
Парите са в чанта, но вече са по-малко от първоначално взетите – 173 250 евро и 17 100 щатски долара – общо в левова равностойност 368 810 лв.
Следва задържане и на Борислав Димитров, който по-късно е обвинен за извършен опит за вещно укривателство в големи размери на оставените пари 368 810 лв, но беше освободен срещу парична гаранция от 4000 лв.
За Албенко Методиев обвинението е за измама в особено големи размери и представляваща особено тежък случай, с щети 500 лв за пострадалата Елена Ангелова и 575 260,70 лв за фирмата на внука й.
На първа инстанция в Районен съд – Първомай двамата получиха осъдителни присъди лишаване от свобода при строг режим – Албенко Медодиев 7 години, а Борислав Димитров – 5 години.
Последва обжалване на присъдите от адвокат Ваня Георгиева – защитник на Албенко Методиев и адвокат Красимир Елдъров – защитник на Борислав Димитров.
С решение от 21.04.2017 г. на Пловдивския окръжен съд осъдителната присъда спрямо двамата осъдени е отменена и делото е върнато на прокуратурата за допълнително разследване.
Досъдебното производство отново е възложено на разследващите в Отдел “Криминален” при ОД на МВР -Пловдив, които изпълняват прокурорските указания.
Междувременно мярката за неотклонение “Задържане под стража” на Албенко Методиев е променена в най-леката по закон – “Подписка” и той освободен.
Така и двамата подсъдими по това знаково за прокуратурата дело се оказват на свобода.
С казуса се занимаваше и Върховният касационен съд, който поради участие и на двамата съдии в Районен съд – Първомай по делото (единият определил пъвоначалните мерки за задържане, а другият произнесъл присъдата) го разпределя за разглеждане и решаване на Районен съд – Пловдив.
Според съда, обаче, отново има неотстранени процесуални нарушения, кото дават повод делото да бъде върнато пак на прокуратурата. Това става през ноември.
Следва прокурорски протест срещу разпореждането на районния съд и спорът е отнесен пак пред Окръжен съд-Пловдив.
С определение от 21.09.2017 г. Окръжният съд уважава прокурорските възражения и връща делото на Пловдивския районен съд.