Бившият шеф на общинска служба Земеделие в Лъки Йордан Куцев /48/ застава пред Окръжен съд Пловдив днес по обвинение за документална измама като е използвал служебното си положение.
Куцев е обвинен, че е подправил документ и възстановил неправомерно общински имот в землището на с. Дряново в полза на сем. Рахови.
Престъплението е извършено на 29 декември 2004-та и е било новогодишен подарък за Рахови.
На всичко отгоре на третия ден след като се сдобива с терените, облагодетелстваното семейство ги прехвърля на внука си.
Началникът на земеделската служба върнал в тотално нарушение на закона и имот на наследник в землището на с. Манастир.
Операциите по вкарване на фалшифицираните данни в комппютърните масивиКуцев провеждал в почивни дни и влизайки със собствената си парола.
През 2008 г. кметът на село Дряново Стефан Чукалов решил да инвестира в местността Герге в землището на селото.
При проверка обаче останал изненадан, когато разбрал, че във въпросната местност има имоти на частни лица.
Чукалов знаел, че Общински поземлен фонд не е продавал имоти на частници там и веднага информирал зам.-шефката на Общинска служба Земеделие в Лъки София Янкова.
При проверката на преписката тя установила, че земите са преминали от общински поземлен фонд в ръцете на Стефан Рахов и съпругата му Сабрина Рахова, които пък скоростно са ги прехвърлили на внука си Стефан.
Янкова констатирала промяна в данните от заявлението за възстановяване на право на собственост, подадено от Стефан Рахов на 4-ти март 1992 г.
В документа Рахов посочил 9 имота, като последният – именно в местността Герге, бил написан с почерк и химикал, различни от останалите 8.
Освен това зам.- шефката на служба Земеделие в Лъки забелязала, че заявлението на Сабрина Рахова е напечатано, а не написано собственоръчно както останалите заявления.
Като се разровила още малко в документите Янкова видяла, че шефът на общинска служба Земеделие в Лъки Йордан Куцов лично е входирал под № 437/29.12.2004 молбата на Стефан Рахов в регистъра за входяща кореспонденция.
Същият номер имала и молбата на съпругата му Сабрина Рахова, която обаче не била вкарана в регистъра.
Друго нарушение, констатирано от зам.-шефката на земеделската служба било, че и двете молби на Рахови не били заведени във входящия дневник – част от регистъра.
На всичко отгоре заявленията на фамилията били подадени извън законните срокове за възстановяване и имотите им били неправомерно върнати.
За тази цел била създадена специална преписка с подномер 1962А на името на Сабрина, която в нарушение на закона била приложена към тази на съпруга й Стефан.
Подномерът 1962А и номерът на решението били дописани на ръка, а в регистъра бил добавен нов лист, написан на ръка само с тази преписка.
В нея бил посочен единствен имот за възстановяване от 12 дка като лисвало описание на старите съществуващи реални граници на имота и съседите.
Освен това във въпросната преписка некоректно били отбелязани две местности Герге и Пандурова чука, които нямали връзка една с друга.
Липсвали и задължителните по закон писмени доказателства за правото на собственост на съответния имот.
При справката за периода 1936 – 1940 г. в регистрите на землището на Дряново, Янкова не открила данни за имоти, които да са собственост на Сабрина Рахова.
Според информационната система на общинска служба Земеделие в Лъки промените в преписката на Сабрина Рахова са направени на 14-ти октомври 2007 г., а 3 дни по-късно та продава на внука си 5 имота в местността Герге.
При проверката става ясно, че в регистрите няма искания за издаване на данъчни оценки за въпросните терени, нито пък данни за плащане на административната услуга.
В архива на данъчна служба Лъки било намерено едно хвърчащо удостоверение с изготвена данъчна оценка, но без изходящ номер, издадено с подписа на Йордан Куцев.
Според съдебнотехническата експертиза става ясно, че информацията в компютърните масиви е допълвана в 3 почивни дни – 29.09. 2007 г. , 30.09.2007 г. и 14.10.2007 г.
Промените са извършвани от паролите за достъп на Йордан Куцев и Асен Йорданов, който обаче във въпросния период е преназначен на друго място и няма физически достъп до компютрите в Лъки.
Според показанията на шефката от 2002 до 2009 г. на областна дирекция Земеделие и гори Пловдив Стефанка Цонева, Куцев е подписал неправомерно решение за възстановяване на земеделски земи на Сабрина Рахова.
По същия неправомерен начин бил възстановен и имот на един от наследниците на Станчо Георгиев в землището на с. Манастир, като били ощетени останалите.
Решението било издадено след изтичане на законния срок, но в период когато и София Янкова, и останалите двама служители на общинска земеделска служба в Лъки са в отпуск.
По преписката отново липсвали задължителни документи, а в заявлението с посочени 2 имота, с различен почерк и химикал е допълнен още един.
Промяната в компютърните регистри е направено отново в почивен ден с паролата на Йордан Куцев.
Графологичната експертиза пък установява, че дописванията в заявленията на Стефан Рахов и на Станчо Георгиев са извършени с ръкописния почерк на Йордан Куцев.
При разпитите по време на разследването той не се признава за виновен.
Куцев е шеф на Земеделската служба в Лъки от май 2003-та до април 2008-ма.
В момента е началник-смяна производство в Лъки Инвест ЛОФ ЕООД.