В пълен секрет ГД БОП и Спецпрокуратурата разбиват 2 ферми за марихуана в Пловдивско
Местната полиция и обвинение държани в неведение четири месеца, докато расте конопът
As-online научи, че полицейската операция е била проведена на 14 февруари 2016 г. от служители на Сектор „БОП – Пловдив, Пазарджик и Смолян“ към Главната дирекция Борба с организираната престъпност на Министерството на вътрешните работи.
Прокурорският надзор е осъществяван от прокурори от Специализираната прокуратура в София.
След продължило близо четири месеца наблюдение върху дейността на извършителите, при което са били използвани значителна част от разрешените по закон специални разузнавателни средства и специални способи за документиране на деянията им, реализацията на разработката се осъществява в празничен ден – неделя, 14 февруари.
Задържани са Чавдар Иванов Гендов, баща му Иван Ченков Гендов, братовчедите им Георги Ченков Гендов и сина му Иван Георгиев Гендов, Павел Бориспасов, Недялко Табаков и братята от Асеновград Тончо Христев и Илия Христев.
Срещу тях е започнато досъдебно производство, провеждано от Йордан Трънчев – старши разследващ полицай в Сектор БОП – Пловдив, Пазарджик и Смолян при Главна дирекция Борба с организираната престъпност.
По преценка на Красимир Тренчев – наблюдаващ разследването прокурор от Специализираната прокуратура, след 24-часово задържане са освободени срещу „Парична гаранция“ от по хиляда лева обвиняемите Георги Ченков Гендов и сина му Иван Георгиев Гендов.
За останалите шестима обвиняеми прокурорът е поискал от Специализирания наказателен съд – София да им определи постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража“.
В съдебното заседание на 17.02.2016 г. съдия Лилия Георгиева – председател на 12-ти състав на Специализирания наказателен съд, постанови прилагането на най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на обвиняемите Чавдар Иванов Гендов, Иван Ченков Гендов, Павел Бориспасов, Недялко Табаков и Тончо Христев. Обвиняемия Илия Христев получи по-леката мярка за неотклонение „Домашен арест“.
Според разпространена на 19.02.2016 г. информация в интернет сайта на ГД БОП „за финансирането и организацията на отглежданата марихуана отговарял Чавдар Гендов“; двамата братя Тончо и Илия Христеви били „главни технолози“; а втория от тях „завеждал“ и разпространението на дрогата н Асеновград“ и, че „в хода на разследването са установени и дилъри, с които групата е разпространявала наркотиците, които по данни на експертите са с много високо качество“.
As-online потърси за коментар адвокат Красимир Елдъров, който е защитник на обвиняемите Тончо Христев и Илия Христев.
За As-online адвокат Красимир Елдъров заяви:
Значителна част от информацията по делото е засекретена поради използването на специални разузнавателни средства и ще спестя подробностите.
Експертизи на иззетите веществени доказателства още не са изготвени. Има само експертни справки, които дават ориентировъчна информация. Делото е в Апелативния специализиран наказателен съд в София и на 23.02.2016 г. предстои съдебното заседание във връзка с обжалването на определените мерки за неотклонение „Задържане под стража“.
На всички обвиняеми, в различни комбинации между тях, са повдигнати обвинения за участие не в една, както е посочено в прессъобщението на ГД БОП, а в две организирани престъпни групи. Според наблюдаващия прокурор от столичната специализирана прокуратура и провеждащия разследването разследващ полицай от сектор „БОП“, организираните престъпни групи са две – едната е с локализация на дейността си в стопански постройки в Раковски, а другата в такива постройки в с. Чоба край Брезово. И на двете места са били посадени и отглеждани в закрити помещения забранените от закона растения от рода на конопа (марихуана), а осмината извършители, според обвинението, са били разделени на две групи по местоизвършване на дейността си. Така според логиката на обвинителите престъпните групи са две, а не една.
Заподозрените са били разработвани още от есента на миналата година – в съобщението в сайта на ГД БОП като начален период на започване отглеждането на марихуаната е посочен „октомври 2015 г.“
Това означава, че близо четири месеца оперативната работа е осъществявана в пълна секретност само по линия на сектор БОП и Специализираната прокуратура – София. С основание може да се предположи, че до последния момент в разработката не са били посветени нито местните структури на полицията, нито прокуратурата в Пловдив, на които по-важните фигури от престъпното сдружение трябва да са им били известни от други наказателни дела, завършили преди години с условни присъди.
Само така може да се обясни липсата в продължение на три дни на информация в медиите, посветена на разкриване още на 14.02.2016 г. на оранжериите за марихуана в бившия „Паткарник“ в Раковски и в бившия „Краварник“ в с. Чоба.
Освен това, изборът на датата за едновременното разобличаване на две престъпни групи тъкмо на придобилия традицията на двоен празник „Свети Валентин“ – „Трифон Зарезан“, може да се преценява като своеобразен подарък от страна на Сектор БОП – Пловдив, Пазарджик и Смолян на министър Румяна Бъчварова и на ръководството дирекцията по случай 25-годишния юбилей от създаването на първата структура за борба с организираната престъпност – Централната служба за борба с организираната престъпност към МВР (ЦС БОП).
В своите поздравления по повод този 25-годишен юбилей (информация от 17.02.2016 г. в сайта на ГД БОП) министър Бъчварова и директорът на ГД БОП главен комисар Ивайло Спиридонов изтъкват още един важен юбилей – навършването на една година от възстановяването от февруари 2015 г. на ГД БОП като структура на МВР „с основна задача да противодейства на престъпната дейност на местни и транснационални структури.“
Както се вижда, извършеното още в началото на разследването обособяване на две отделни организирани престъпни групи (в Раковски и с. Чоба) , вместо на една обща, която е действала на територията на две населени места, е в съответствие както с двойния юбилей, така и с двойния празник.
Но от гледна точка на изискванията за общественополезна резултатност на свършената полицейска работа, нещата не могат да се преценяват в същата насока. В тази връзка прави впечатление това, че вместо още в началото на разкриване на дейността на участниците в двете „организирани престъпни групи“ (през м. октомври 2015 г.) да бъдат предприети спрямо тях предвидените по закон мерки за предотвратяване и пресичане на започналата престъпна дейност, е избрана позицията на „наблюдение“ и „контрол“ върху постъпките им!
Не е имало никаква пречка спрямо извършителите да бъдат предприети превантивни мерки чрез съставянето на писмени предупредителни протоколи на всеки един от тях по Закона за МВР. Но в такъв случай нямаше да я има и успешната полицейска операция.
As-online ще продължава да информира читателите си за развитието на случая.