С хепи енд приключи случая с изкопаното в двора на Димитър Димитров от Първомай керамично гърне със сребърни монети.
Откриването и на съкровището става случайно – на 01.09.2014 г.
Димитров започва изкопни работи за подмяна на водопровода в двора на къщата си в Първомай.
Когато лопатата застъргва глинения съд и след това лъсват монетите, за щастливеца започват изпитанията.
Неволен свидетел станал Яшко Минчев, извикан да помага при копането.
Той моментално поискал Димитров да му даде сериозен дял от съкровището.
Когато Димитров му отказал, Минчев побързал да се обади по телефона на полицията.
Следва прехвърляне на монетите от глиненото гърне в пластмасова кофа и найлонов чувал.
На свой ред полицейските служители от РУП – Първомай реагирали ударно и находката вместо да радва откривателя си, след доброволното й предаване, се превърнала във веществено доказателство по образуваното разследване.
При преброяването монетите се оказали общо 2001, от които най-ранната била от времето на султан Абдулмеджит (средата на ХIX век) и е златна, а всички останали от времето на Цар Борис ІІІ (началото на ХХ век) съдържат сребро.
След последвалите разпити и оценки на експерти се оказва, че монетите и керамичния съд не представляват културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство и няма юридическо основание за криминализиране на случая като иманярство.
Но напрежението за Димитър Димитров не приключва с това.
Макар, че не е осъществен състав на престъпление, прокуратурата слага ръка върху откритите монети, които макар и да не са културни ценности имат немалка стойност като благороден метал.
Следва постановление на Окръжна прокуратура – Пловдив, с което делото е прекратено, но монетите и керамичния съд съгласно разпореждането на прокурора трябва да бъдат предадени на Археологическия музей в Пловдив.
Със същото постановление на първомайския последовател на граф Монте Кристо са върнати единствено „пластмасова кофа бяла на цвят и черен найлонов чувал”, които са били използвани за преместването на монетите и гърнето.
Димитров не се примирява със становището на прокуратурата и след консултация с адвокат обжалва прокурорското постановление пред съда.
С определение на Пловдивския окръжен съд постановлението на прокуратурата в частта му за изземването на съкровището на Димитров е отменено и е наредено всички монети да бъдат върнати.
„Клиентът ми дойде в Пловдив в петък, 13-ти март, и ми съобщи, че тази дата за него не е фатална, защото вече си е получил монетите от служителите на МВР – Първомай” – заяви за Plovdiv-online Мария Гърбатилова.
„При обжалването се позовахме на това, че прокуратурата не е орган, който да се произнася по въпроси за правото на собственост, а вещите, които иска да задържи, не попадат в кръга на тези, които са предмет на престъпление и могат да се отнемат в полза на държавата. Тяхното притежание не е забранено от закона. Освен това монетите са намерени от Димитров в двора на къща, в която живее, собственост на родителите му, а преди това са живели неговите баба и дядо и те не могат да се преценяват като вещи, чийто собственик не може да бъде открит и не стават автоматично собственост на държавата” – допълва адвокат Гърбатилова.
По мнението на специалисти в областта на правото на собственост, след произнасянето с определението на Пловдивския окръжен съд, казусът с откритите в частен имот и от собственика на имота вещи от благороден метал, които не представляват културни ценности по смисъла на чл.7 от Закона за културното наследство, придобива значим обществен интерес.