Дани КАНАЗИРЕВА, координатор на Движение България на гражданите за Пловдив област
– Госпожо Каназирева, парламентарните избори са след по-малко от шест месеца. Как Движение България на гражданите се подготвя за тях?
– Сред хората – запознаваме се отблизо с техните проблеми. В момента експертите ни подготвят програма за най-важните за хората сектори – здравеопазване, образование, икономика, земеделие и администрация. Продължаваме усилено да работим и по изграждането на общински структури – в 12 общини в Пловдив-област вече имаме сформирани екипи. Въпрос на месец-два е да покрием всичките 17 общини на областта. При подбора на хора съчетаваме експертността и опита с енергията, хъса и борбеността на младите хора. И аз се радвам, че това, което мотивира хората от екипите ни по места, не е амбицията за политически облаги или кариера през партията, а увереността им, че могат да помогнат, както и огромното им желание да изведат България от задънената улица, в която ни вкара правителството на ГЕРБ. Екипите ни се подготвят за изборите с ясното съзнание, че в следващите няколко месеца ни чака сериозна работа, но знаят, че си струва – трябва да се сложи край на това управление, което ни върна в годините на борческите структури и хаоса.
– Какво виждате при обиколките си в областта – как живеят хората в по-малките градове и села?
– В момента и в големите градове, и в малките населени места хората не живеят добре. Но истината е, че проблемите на държавата са много по-видими и болезнени в малките населени места. Виждам съсипана инфраструктура и липса на каквато и да е грижа от страна на държавата към хората от тези райони. В 21 век има села и градски квартали без канализация, с улици без асфалт, с пътища, осеяни с дупки, с режим на водата. Има населени места, в които заради окаяното състояние на пътищата не може да стигне Бърза помощ, няма и амбулатория – което означава хора, лишени от каквато и да е здравна грижа. Читалищата в селата и малките градове загиват, тъй като пари за тях не се дават. Всеки трети-четвърти, а в някои населени места всеки втори жител е без работа и най-лошото – без надежда, че ще си намери, защото фирми се закриват всеки ден, съществуващите не работят, а оцеляват, нови не се откриват. Общините нямат пари дори за поддръжка на пътищата през зимата, нямат пари за нищо, защото до малките населени места пари не стигат, управляващите като че ли напълно са абдикирали от задълженията си към тях, оставили са ги на доизживяване.
– Нали има депутати, избрани от областта?
– Има. И аз питам къде са депутатите, особено от управляващата партия ГЕРБ, избрани от Пловдивска област? Къде е областната администрация?
– Къде са?
– Въпросът е не къде са, а защо са там – има депутати, на които не сме им чули гласа. Хората не ги познават, защото са абсолютно пасивни в пленарна зала, а в областта се появяват само когато има избори. Няма нито един, за когото би могло да се каже, че поне се е опитал да защити интересите на нашия регион. А имат златна възможност за това – шефът на парламентарната бюджетна комисия е от Пловдив. Никой от депутатите от областта обаче не се е възползвал да лобира за повече средства за региона. Истината е, че депутатите и областната управа не направиха нищо за региона.
– Коя според Вас е най-голямата грешка на управлението на ГЕРБ?
– Пълното разминаване на приоритети на правителството с приоритетите на хората и на бизнеса. Това уж дясно управление не само че лиши бизнеса от стимули за развитие, а го мачка непрекъснато с поръчкови ревизии и нови данъци – като резултат икономистите прогнозират за 2013 г. пореден спад на производството и заетостта. После нямало пари в държавата – как да има, когато постоянно сменяш правилата и съсипваш бизнеса, откъде да дойдат. И това, което има като средства, не се разпределя правилно. За здравеопазване в бюджета са предвидени притеснително малко пари на фона на това, което отделят други европейски държави. Парите за майчинство са замразени. Цинично е обещанието на финансовия министър Симеон Дянков да отпусне догодина 30 милиона лева за строеж на детски градини вместо добавки към майчинството и за пореден път показва, че при това правителство парите отиват там, откъдето може да се вземат комисионни. От майчинство не може, но от строителство може. Възрастните хора са напълно забравени. Четвърта година пенсиите не са индексирани. На 1 април кабинетът „Борисов” ще подхвърли трохи на нашите родители – обидно и подценяващо възрастните хора предизборно търгашество, при това на дребно. – Ами няма пари в държавата. – Пари има, но не за всички. И това е най-големият грях на ГЕРБ – че с двойния аршин, който прилага, наруши у хората усещането за справедливост. Защото се оказа, че за едни неща и за едни хора в държавата пари винаги има, а за други няма. Дянков, който размахваше пред очите ни постната пица, раздаде 55 милиона лева премии във финансовото министерство, и то на близки до партията чиновници. 41 милиона лева от нашите пари всяка година отиват за издръжка на парламентарните партии и още 100 милиона за подслушване на МВР. Парадоксите са безброй – от една страна, общините дават на безценица на партиите клубна база, от друга – вдигат данъци и такси, за да вържат бюджетите. Справедливо ли е ние да затягме коланите четири години, както ни призовават постоянно управляващите, а те самите да се разпасват финансово?!
– Как си обяснявате всичко това?
– Отначало си го обяснявах само с некомпетентност, управленческо безсилие, липса на опит. Сега към всичко това прибавям и пълната липса на морал и самозабравянето. Те толкова харесаха измисления от тях самите телевизионен образ и измислените си успехи, че май наистина вярват, че управляват успешно. Изгубиха връзка с реалността – нямат никаква идея как живеят хората, не ги и интересува.
– Мислите ли, че “Движение България на гражданите” може да направи нещо по-добро?
– Първо ще ви кажа какво не можем и какво няма да направим – няма да създаваме у хората красиви илюзии и да им даваме фалшиви обещания, че нещата ще се оправят за един ден. Можем да им обещаем само това, което имаме – знаене, можене, желание да изведем страната от тежкото положение, в което се намира, и политически морал. Можем да им обещаем, че ще ги направим равноправен участник в управлението на държавата. Необходим е баланс и мисля, че все повече хора осъзнават, че преяждането с власт на една партия е вредно и не води страната в добра посока. И ще го заявят на изборите.