За ескалиране на напрежението и предстоящи конфликти между собственици и арендатори на земеделски земи предупреди кметът на с. Виница, Тодор Тодоров.
По думите му това ще е ефектът от поправките в правилника и закона за собствеността и ползването на земеделските земи, което управляващите приеха.
В с. Виница, чието землище е 8 500 дка, общата площ на т.нар. „белите петна” е 4 000 дка.
В действителност това са обработваеми земи, но 80 на сто от собствениците не живеят във Виница.
Те не са разбрали, че трябваше до 30 юли да попълнят декларации, с които да определят културите и терените за следващата стопанска година, която започва на 1 октомври.
Те идват веднъж годишно – през август, за да си получат рентата, обясни Тодоров.
Как да се вместят в срока до 30 юли, пита кметът.
Затова той директно призова премиерът да спре тези поправки , защото те на практика имат действие на насилствено отнемане на земята.
От промените са засегнати и собственици, които са купили земи след 30 юли. Оказва се, че те също не могат да ги обработват, защото попадат в определението „бели петна”.
Хората протестират, защото са платили, влезли са във владение, но не разполагат със собствеността си, посочи кметът на с. Виница.
В землището на Виница арендатори засега проявяват разбиране към другата засегната група – малките зеленчукопроизводители, но и те не знаят как ще се справят финансово.
До 10 септември всеки от нас трябваше да внесе по 17 лв за декар под аренда, включително и за предоставените „бели петна”, каза арендаторът Атанас Атанасов.
Но фактически ние не можем да принудим хората да си изкоренят продукцията напр. зеле, което се прибира през октомври месец, допълни и председателят на земеделската кооперация и също арендатор в Първомай Игнат Панайотов.
Така ние задължително плащаме на общината, но не можем да обработваме земята, категорични са двамата.
Те не искат да влизат в конфликт със дребните земеделски производители и настояват проблемът да се разреши незабавно по законодателен път.