Главният ветеринарен инспектор на община Садово Йордан Йорданов /62/ е отстранен от длъжност със съдебно решение днес по искане на Окръжна прокуратура и изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните Йордан Войнов.
Причината е протоколи за ушни марки, които ветеринарният лекар издал на 30 май 2012.
Марките обаче не са искани от него, а от частния ветеринар Васил Деведжиев.
Те били закупени от собственика на депо в село Караджово Петко Държиков, представител на Лайфсток интернешънъл ООД, обвинен в подготовка на контрабанда на 1200 агнета от Румъния за Турция.
Изкупителна жертва съм, натопен съм, заяви в кулоарите на Темида Йорданов, който е с чисто съдебно минало и с 1 година до пенсия.
Припомняме, че на 30 май т.г. полицията разкри в база в садовското село Караджово 1200 агнета, внос от Румъния, на които ушните марки са сменени с български, за да могат да бъдат продадени в Турция, държава, с която имаме спогодба за подобен износ.
Арестувани са собственикът на карантинното депо Петко Държиков, частният ветеринарен лекар Васил Деведжиев и главният инспектор в община Садово, отдел Здравеопазване на животните, д-р Йордан Йорданов.
Обвинението е за подготовка за контрабанда, осуетена поради бързи действия на полицията.
Йорданов е с наложена от Апелативен съд Пловдив парична гаранция от 3000 лева.
Под парична гаранция са и другите двама обвиняеми – Петко Държиков и Васил Деведжиев.
Основен свидетел по делото е друг частен ветеринарен лекар от Садово – Атанас Караколев, който напълно изключва Йордан Йорданов от каквато и да било престъпна схема за контрабанда.
Самият Йорданов разбира за агнетата едва на 30 май, когато е потърсен от другия частен ветеринал и обвиняем по делото – Васил Деведжиев.
Сутринта Деведжиев отива в службата на инспектора, за да му бъде съставен протокол за 600 ушни марки, които да се впишат в неговата партида в Областната агенция по безопасност на храните. Други марки пък Деведжиев моли да се впишат на колегата му Караколев.
Според Йорданов това е рутинна операция.
Има два начина за добиване на ушни марки, с които съответните животни се предназначават за клане, за пазар или за износ.
Единият е те да бъдат изискания от самия държавен ветеринарен инспектор – в случая от Йордан Йорданов.
Другият е да бъдат изискани и платени от собственика на депото, където са животните – в случая Петко Държиков.
Става второто, обяснява Йордан Йорданов.
Аз попълвам документите за въпросните марки, които след това пращам в Областна дирекция по безопасност на храните – Пловдив.
Д-р Пепа Янева ги въвежда в съответната партида на частния ветеринарен лекар, казва Йорданов.
Марките са платени и са доставени на него, аз не съм извършил нищо нередно.
Ако не подпиша протоколите, те няма как да бъдат заведени в партида, добавя лекарят.
Следобед на същия ден той и полицаите посещават депото на Петко Държиков, където виждат въпросните агнета с поставени български ушни марки.
Йорданов издава констативен протокол на полицията.
Агнетата пък са конфискувани и изклани.
Месото е раздадено по социални домове.
Според обвинението д-р Йордан Йорданов е организирал вноса на подготвените за контрабанда животни, отговорен е за депото, както и работниците, които нощем подменили румънските марки с български.
Как може този човек, който няма едно криминално деяние в биографията си, живее скромно с малка заплата и му остава 1 година до пенсия да организира внос на два ТИР-а през румънската граница, попита адвокатът на Йорданов – Кидиков.
Та той няма и правомощия да регистрира карантинното депо в Караджово, продължи защитата.
Действително може да налага актове на частни ветеринари, но как ще възпрепятсва процеса и ще променя показания, като самите показания са изцяло в негова защита?
Самият Йорданов не е давал заявка за ушни марки пред директора на Областната агенция по безопасност на храните д-р Светозар Василев.
Заявката е от друг – от едрия търговец, каза още защитата.
Самите марки също не получава Йорданов, а другите двама обвиняеми – Петко Държиков и Васил Деведжиев.
Няма вписани неверни обстоятелства, няма нищо, приключи защитата.
Той е видял 1200-та марки и е трябвало да ги впише на съответна партида, кой и защо ги е изискал и как са му дадени, е друг въпрос.
Според адв. Кидиков, правят се неистово опити д-р Йорданов да бъде въвлечен в една конспирация, с която няма нищо общо.
Отгоре на това главният ветеринарен инспектор, който е назначен към община Садово на 1 март 2011 г., за първи път вижда бизнесмена Петко Държиков на въпросния 30 май, когато тече полицейската операция.
В показанията си обаче директорът на Областна дирекция безопасност на храните д-р Светозар Василев твърди, че по искане на Йордан Йорданов са дадени 5000 бр. ушни марки.
Съдът прие, че протоколите, подпечатани с печата на ветеринаря, отразяват неверни обстоятелства с цел да се прикрие престъплението.
Самото обвинение е за осигуряване на ушни марки, наемане на помещение в Караджово, транспортиране на 1200 румънски агнета дотам, организиране на гледачи на животни, които да премахнат оригиналните марки и ги сменят с български.
Според съда Йорданов не е организирал контрол върху работата на почти всички от подопечните му звена.
Вие преценете дали аз мога да организирам подобно нещо, каза отстраненият от служба ветеринарен инспектор на Садово.
Йордан Йорданов не пожела да конкретизира има ли и кой интерес от това той да поеме вината за неосъществената контрабанда.