Три дни след президентските и местните избори, в нарушение на изборния кодекс, Централната избирателна комисия най-накрая успя да обяви окончателните резултати от вота.
Според данни на комисията, в изборите са участвали малко над 50 процента от имащите право на глас български избиратели.
Кандидатпрезидентската двойка Росен Плевнелиев и Маргарита Попова имат преднина пред Ивайло Калфин и Стефан Данаилов с 375 080 гласа.
Голям е броят на недействителните бюлетини. По данни на ЦИК той възлиза на 229 667, което представлява 7,7 на сто от всички подадени.
От Централната избирателна комисия обясниха забавянето на финалните резултати с бавната работа на общинските избирателни комисии в София, Пловдив и Стара Загора, които пресрочиха 24-часовия срок за предаване на всички протоколи от вота.
Заради голямото закъснение при официалното обявяване на окончателните резултати от първия тур на президентските и местни избори се съкрати и времето на кампанията на кандидатите, които отиват на балотаж.
Иначе резултатите не променят обявените победи още на първия тур на местните избори в общо девет области- София, Бургас, Добрич, Габрово, Кърджали, Монтана, Кюстендил, Пазарджик, и Шумен.
Очакваните най-дълго окончателни данни от изборите в София се оказаха още по-категорични в полза на досегашния кмет Йорданка Фандъкова.
Тя събира 53.31% от вота на столичани. Кандидатът на БСП Георги Кадиев е получил 22.24 на 100 от гласовете, а Прошко Прошков, издигнат от Синята коалиция – 11.5%.
Недействителните бюлетини в столицата са общо 9 440.
В Пловдив недействителните бюлетини са 5 880.
Отмяната на един изборен резултат зависи само от решението на Върховния административен съд, който разглежда конкретни казуси по общини и за конкретен вид избори.
В правомощията на съда е да определи дали има нарушение, дали то е съществено и дали е повлияло върху изборния резултат.