С древен тракийски ритуал за мачкане на грозде в община Първомай отбелязаха официално началото на гроздобера.
Традициите за приготвяне на вино по тракийски бяха възстановени с подкрепата на Културен център Тракат, община Първомай и жители на селата Буково и Драгойново, съобщи Радио Пловдив.
Обичаят е пресъздаван само веднъж досега, преди 30 години по повод 1300-годишнината на българската държава. Идеята тогава е на участници в археологическите проучвания на района, ръководени от археолога Божидар Чапъров.
Днес между двата върха Аида и Драгойна, намиращи се във вдадената към Тракийската низина предпланина Драгойна, дял от Родопите, са открити от археолозите 29 скални шарапани (картирани вани), използвани за мачкане на грозде от древните траки, припомнят археолози.
Това определя този район още от древността като значим винарски център, поддържащ тракийските традиции за отглеждане на лозя и производство на вино и днес, коментират от община Първомай.
Археологическите находки красноречиво илюстрират легендите за траките, които били известни с производството на различни вина – за радости и скърби, за обреди и победи.
Преданията се подкрепят и от факта, че скалните шарапани се намират в местност, която и до днес е известна с името “Лозата”, коментират специалистите.
Винените шарапани са част от така наречения Буковски династичен център, в който влиза и култово светилище на Дионис – комплекс от древни селища, скални погребални ниши и крепости.
След активна археологическа дейност на Буковския рид са открити над 1 000 ниши изсечени в скалите, свързани с погребални ритуали в района.
В тракийския ритуал за мачкане на грозде се включиха десетки жители на Първомайско.
В най-запазената и красива шарапана, издялана в монолитна скала, бе изсипано ароматно грозде.
То бе омачкано от млади момичета с бели роби със символиките на древността, а гроздовият сок бе пренесен в дар на боговете в близкия каменен олатр.
Участниците са категорични, че ритуалът трябва да се превърне в ежегоден празник, с който да се отбелязва началото на гроздобера в региона.
Източник: Радио Пловдив