През тази парламентарна седмица предстои разглеждането на Законопроект за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг БДЖ” ЕАД, съобщи на пресконференция в Пловдив народният представител от КБ Петър Мутафчиев.
Левицата ще подкрепи инициативата с аргумента, че няма да пречи на подобни усилията.
Бившият транспортен министър обаче предупреди за рисковете, пред които ще бъде изправен железопътния транспорт.
Законопроектът предвижда отпускането на 140 милиона лева бюджетни средства като гаранция за БДЖ в Българската банката за развитие, за да може до 6 месеца да се тегли кредит от Световната банка, с който да бъдат погасени всички дългосрочни задължения на жп компанията.
Държавата ще обслужва този заем и ще си одържа парите от дължимите средства по договора за пътническите превози, обясни схемата Мутафчиев.
Той недоумява защо е необходима такава операция, тъй като дългосрочните и дори бъдещите задължения на БДЖ се покриват изцяло от въпросния договор, чийто срок е 15 години.
Според депутата така се блокира инвестиционната програма на БДЖ, каквато до момента няма представена от правителството.
Предишният кабинет разработи такава за периода 2008 – 2017, но дори тя не се следва, допълни Мутафчиев.
Той попита и защо през последните две години не са погасявани вноските по дългосрочния дълг на компанията.
Според него средствата са отивали за заплати и други неотложни плащания, което навежда на мисълта, че държавата не се е разплащала коректно и в пълен размер по договора за пътническите превози.
Като цяло от тази финансова схема потърпевши ще бъдат пътниците и железничарите, категоричен беше екс министъра на транспорта.
Те ще платят социалната цена, поради липсата на ясна визия за развитието на жп транспорта у нас, допълни той.
Според него предстоящата стачка на железничарите не бива да се политизира, тъй като е въпрос на преговори между правителството и синдикатите, но най-важното е да се гарантира перспектива за този сектор.
Петър Мутафчиев приветства инициативата на външния министър за намаляване на таксите при Дунав мост , но смята, че те могат да отпаднат изцяло чрез двустранно споразумение.
Николай Младенов просто трябва да си свърши работата, коментира народният представител.
Той каза още, че няма и правителствено решение за основния ремонт, който трябва да се извърши на съоръжението.
Още в средата на 2008 година беше определено какви са ангажиментите на България и Румъния, които да се реализират през 2010 година, припомни Мутафчиев и попита ще станат ли факт поне през 2011.