Община Асеновград започна почистването на улиците в града с техника веднага след като това стана възможно – натрупаният сняг да бъде около 10 см.
Към 12 ,00 часа обстановката в града е нормална, главните улици в града са почистине до асфалт.
Почистват се обществените места на тротоарите – около спирките, пешеходните пътеки, пешеходните зони на мостовете.
Общината напомня на гражданите за ангажимента, който имат относно прилежащите на офиси, магазини и жилищни сгради тротоари.
От селата няма сигнали за непроходими пътища и аварии.
Изпратени са снегопочистващи машини за почистване на пътищата.
Договорът с доставчика за сол и пясък е подписан, необходимите количества вече са осигурени.
Това съобщи заместник-кметът инж. Стоян Димитров.
По повод писмото на МОСВ за използването на химически гранули за разтопяване на снега и леда Димитров отговори:
Гранулите разтопавят снега и леда по химичен път, но действието им е около час-два – сочи опита на общини, които вече са използвали препаратите.
При отрицателни температури разтопеният сняг и лед замръзват отново и третирането им трябва да бъде повторено.
Само соло-пясъчната смес може да задържи разледено почти 12 часа. Препаратите струват около 10 пъти повече от солта и пясъка и достигат цена между 650-670 лв/тон.
За да бъдат ефективни толкова, колкото традицонните смеси, те трябва да се използват и разпръскват много по-често, което води и до увеличаване и на другите разходи.
Това от своя страна допълнително натоварва план-сметката за почистването, което директно рефлектира върху таксите за гражданите, уточни заместник-кметът. Димитров припопмня, че община Пловдив тази година отново заложи само на сол и пясък, след като през миналата година използваха химическите гранули.
Неефиктивност и високата цена са причинити, посочени от пловдивската общинска администрация.
Община Асеновград използва промит пясък, който не съдържа фини частици, които на практика се вдигат във въздуха и го запрашават, коментира Димитров.
Администрацията е запозната с писмото на МОСВ, в което засега обаче няма категорична забрана за използване на традиционните смеси.
Ако изискването на министерството стане задължително – за следващата година ще се мисли какво може да се предприеме, каза още Стоян Димитров.