От 25 ноември (Международния ден за борба срещу насилието срещу жените) до 10 декември (Международния ден за защита правата на човека) в световен мащаб се провежда 16 – дневна кампания срещу насилието върху жени.
В нея е включен и 6 декември – Ден на Бялата панделка или на борбата на мъжете срещу насилието.
Кампанията се провежда всяка година.
Последиците от домашното насилие
Улисани в ежедневните си грижи, не осъзнаваме какви са последиците от извършвано с години домашно насилие срещу жените, в присъствието на или и срещу децата. Историята ни припомня всяка година тези последици.
През 1931 год. в малкото градче Челси, щата Масачузетс (САЩ) в местната полиция се получава сигнал за домашно насилие от съседи на проблемно семейство.
Срещу бащата насилник не са повдигнати обвинения и той необезпокояван продължава да малтретира жена си пред очите на малолетния си син – Албърт.
По-късно Албърт е подстрекаван от баща си да краде и на 12 – годишна възраст бива арестуван за пръв път.
След години Албърт заживява в Бостън, където скоро става „известен” като „Бостънския Удушвач”, чиито жертви стават жени на възраст между 19 и 85 години. „Славата” на Албърт споделят и много други деца, преживели домашно насилие…
Цената на домашното насилие
Според изследване на Световната банка1, цената на домашното насилие и изнасилването е равна на 5 % от плащаното за жените на възраст между 15 и 44 години в здравеопазването на развиващите се страни и на 19 % в развитите страни.
Според Съвета на Европа, насилието срещу жените има висока цена тъй като засяга не само преките жертви, но и техните семейства и обществото като цяло – според предоставените данни, около 40 евро на човек от населението годишно е средната цена на насилието.
Тоест, годишните разходи в областта на домашното насилие на държава с 10 млн. жители за интервенции и обслужване на жертви на домашно насилие, полицейска закрила, здравеопазване и услуги възлиза на 400 млн. евро, като годишните разходи във всички страни от Съвета на Европа възлизат на най-малко 33 млрд. евро.
Една от основните мерки за промяна на съществуващото положение е приемането на бюджетни мерки и национални планове за премахване на домашното насилие.
Статистиката
Според Доклад на Европейската комисия от 18.12.2009 год. относно равнопоставеността на половете, жените са основните жертви на насилието основаващо се на пола, като в рамките на ЕС поне две на всеки десет жени са преживели физическо насилие поне веднъж след навършване на пълнолетие и около една на всеки десет жени е преживяла сексуално насилие, като тези проценти се увеличават в периоди на криза и нестабилност, поради което е отчетена необходимост от засилване на превантивните мерки и програми за борба с това явление.
Комисията сочи, че е нужно държавите да инвестират в справянето с този проблем, приемайки че той е с приоритетно значение, което ще гарантира, че увеличеното насилие няма да бъде скрита последица от финансовата и икономическа криза.
Според данни на ЕВРОБАРОМЕТЪР от 2010 год., в 40 % от случаите на домашно насилие, освен жени, деца са пострадали от или са свидетели на насилие. 3500 лица са изгубили живота си в резултат на домашно насилие, основно жени и деца. 87 % от анкетираните са запознати със случаи на извършвано домашно насилие.
Според данните на Алианса за защита срещу домашно насилие, който представлява обединение на 10-те най-големи НПО в страната, които повече от 7-10 години предоставят услуги – психологически, социални и правни – на пострадали от домашно насилие пълнолетни лица и техните деца, за периода януари-ноември 2010 год. те са предоставили интердисциплинарни услуги на над 6500 лица пострадали от домашно насилие, в по-голямата си част жени и деца.
Извършеният от Алианса мониторинг показва, че най-много случаи на защита по Закона за защита от домашно насилие има в градовете, където активно работят организации от Алианса, което се потвърждава и от статистиката на МВР.
В разкритата в Пловдив на 16.02.2010 год. Приемна за предоставяне на правни, психологически и социални услуги на лица, пострадали от домашно насилие, Областен съвет на Българския Червен Кръст – Пловдив в сътрудничество с Фондация „Български център за джендър изследвания” – клон Пловдив са предоставили безплатни юридически консултации на 61 лица, образувани са повече от 30 дела, на Телефона на доверието са регистрирани общо 1112 обаждания.
Какво прави държавата, за да защити жертвите на домашно насилие
Вместо да защити живота и здравето на пострадалите от домашно насилие жени и деца със Закона за изменение на държавния бюджет (ДВ, бр. 56 от 2010 г.) предвидената по бюджета на Министерство на правосъдието и съгласувана с гражданското общество сума от 500 000 лв. за програми за защита и превенция от домашно насилие бе напълно орязана.
Орязването на тези средства противоречи с приетото от сегашния парламент изменение на Закона за защита от домашно насилие от декември 2009 г., Правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие, международни актове като Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, Европейската Конвенция за защита правата на човека, Резолюция 1582 от 2007 г. на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, която изисква държавите да предвиждат за премахване на насилието срещу жените още от 2008 г. бюджетни средства, чийто минимален размер е определен на 1 Евро на човек от населението, Хартата на основните права на човека на ЕС.
Делата срещу държавата за нарушение правата на човека
За 2009 год., броят на осъдителните решения на Съда по правата на човека е повече от 200.
Обезщетенията, които държавата ни плаща са в размер на милиони евро годишно.
Според официалната статистика на Съда7, от общия брой дела решени от Съда с ответник България, от създаването му до януари 2009 год., в 92% от случаите държавата ни е осъждана за нарушения на Европейската Конвенция.
В момента, повече от 10 жалби, свързани с домашно насилие, са подадени от адвокатите на Фондация „БЦДИ” пред Съда по правата на човека.
В допълнение, три комуникации са представени пред Комитета на ООН за за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените.
Освен това, на 29.11.2010 год. за създалата се ситуация с липсата на държавна политика и средства за пострадалите от домашно насилие лица е сезиран Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа г-н Томас Хамарберг.
Как пострадалите от домашно насилие в област Пловдив ще бъдат защитени през 2011 год.
Въпреки липсата на диалог с Правителството и отказа му да обясни къде изчезнаха половин милион лева, въпреки неразбирането на феномена домашно насилие и негативните му последици и въпреки неяснотата дали ще бъдат предвидени средства в бюджета за 2011 год., Фондация «БЦДИ» в сътрудничество с Асоциация «Анимус» ще разкрие и предостави комплекс от иновативни социални услуги в общността за превенция и преодоляване на социалното изключване на пълнолетни лица пострадали от домашно насилие в градовете София, Пловдив и Димитровград.
Проектът е финансиран с Европейски средства, които все още не са предоставени на двете организации поради мудността на работата на държавата в усвояването на средствата от Оперативните програми на ЕС.
Услугите, които ще бъдат предоставяни са:
1. Социално-психологическо консултиране на пострадали от домашно насилие лица – Консултации за жертвите с оглед излизането им от травматичното състояние и вземане на решения за по-нататъшни действия за излизане от ситуацията на насилие.
2. Правно консултиране на пострадали от домашно насилие лица – Консултации за жертвите с оглед информирането им за правата, с които разполагат по силата на националното и международно законодателство и вземане на решение за съдебна защита.
3. Трудово посредничество за пострадали от домашно насилие лица – Консултиране на жертвите от трудов посредник с цел реализиране на пазара на труда, водещо до финансова независимост на пострадалите и устойчивост на излизането им от ситуация на насилие.
4. Индивидуална работа с насилници – Социално и психологическо консултиране на извършителите на насилие в изпълнение за съдебни заповеди за защита от домашно насилие, както и в рамките на индивидуално заявени консултации.
5. Работа с двойки, в чиято връзка е разпознато домашно насилие – Социално и психологическо консултиране на двойките с оглед преодоляване на ситуацията на насилие, в която се намират.
жената трябва да си знае мястото