Иван Тодоров, управител на Виктори – М ЕООД, застана пред Окръжен съд Пловдив по обвинение за неплащане на данъци в особено големи размери.
Той притежава бившето предприятие за печатащи устройства в Асеновград, но скрил приход от продажба на ипотекиран имот от съдия-изпълнител, според обвинението.
Срещу Тодоров е повдигнато обвинение по чл.257, ал.1, НК. Според обвинението, Тодоров е избегнал плащането на данъчни задължения на стойност 87 043 лв. като е потвърдил неистина в писмена декларация на 31 март 2006 г., отнасяща се за финансовата 2005 г.
Тодоров декларира печалба от 58 лева, при установени 580 хиляди и други 8 лева, при установени 87 хиляди.
Не се признавам за виновен, заяви Тодоров. Данните са от ревизионен акт, съставен през 2007 г. Не съм укривал умишлено доходи, каза той в съдебната зала.
Той уточни, че данъчната декларация не е изготвена от него, а от счетоводителката Татяна Чалъкова, която от 2003 до средата на 2006 е водила счетоводството на фирмата му.
През 1997 Тодоров купува от Министерството на промишлеността бившето предприятие за печатащи устройства в Асеновград – промишлена зона Север, кв. 15.
Имотът е с площ 34 470 квадрата, към него има постройки, дълготрайни материални активи, незавършено производство и движими вещи.
През 2001 обаче Тодоров взема заем 27 880 долара от Силвия Георгиева Огнянова. Заемът той обезпечава с договорна ипотека на производствен цех от 6 470 квадрата в бившето предприятие за печатащи устройства.
Тодоров закъснява с изплащането на заема и въз основа на това се образува изпълнително дело в Районен съд-Асеновград, и съдия-изпълнител му прибира ипотекирания имот, оценен на 850 000 лева.
Съдия-изпълнителят изготвя обявления по делото по проект за обособяване на дялове на Силвия Огнянова.
Тодоров обаче твърди, че на него не му е връчено обявление за публична продан.
Сградата се купува от предприемача Чешмеджиев за 715 010 лева.
Иван Тодоров посочва на съдия-изпълнителя ДДС сметка на фирмата си и разплащателна сметка.
По думите му по втората са постъпили само 372 000 лева, а по ДДС сметката – 69 000 лева.
Не ми бяха представени никакви разходни документи за разликата от платените 715 010 лева до получените от мен пари, заяви той.
Тодоров твърди, че в хода на ревизията се констатирало явно несъответствие между имота за публична продан и ипотекирания имот.
Сумите и от двете му сметки са изразходвани от него за нуждите на фирмата му, каза той пред съда.
Преводите пристигнали през септември, според Тодоров. Веднага след това му е пратена данъчна ревизия, която по думите му установила, че ДДС-то е неправилно изчислено от съдия-изпълнителя.
Тодоров представи пред съда само първите две страници от над 40-страничния ревизионен акт.„
Съдията поиска на следващото заседание целия доклад от ревизията на следващото заседание по делото.
Според бизнесмена приходно-разходните документи от съдия-изпълнителя не му били представени и затова двете суми, приведени по сметките му не били споменати в данъчната му декларация.
Веселина Бонева
а иван колев как си купи апартамент най корумпираниа