Шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова е категорична, че няма шанс между първо и второ четене на закона за държавния бюджет общините да получат исканите 120 милиона лева допълнително.Тази седмица в пленарна зала ще бъдат разгледани предложения за промени на закона за местните данъци и такси.
Те се основават изцяло на исканията на работната група на сдружението на общините, каза Менда Стоянова и уточни, че искането 2 процента от подоходния данък да остават за общините не е реалистично.Аз смятам, че финансовата децентрализация на общините трябва да продължи напред и има доста стъпки в закона за местните данъци и такси в тази посока – включително даване на възможност общините да придобият собствени приходи свързани с икономическата дейност, която се развива на нейната територия.
Не е въпросът да дойдат само един или два процента от един данък общ доход, а чрез тази част те да могат да влияят по определен начин, да се провокира тяхната активност – привличане на фирми, създаване на добри бизнес условия.
Отново става дума за скачени съдове.
Ако това се удовлетвори, това означава, че по-голям дял допълнителни приходи ще получат по-големите общини – тези, които са икономически силни, в които има развит бизнес, а малките общини, които нямат такъв икономически потенциал – те ще пострадат, обясни Стоянова.
Според нея, когато се мисли за такива видове местни данъци те трябва да се разглеждат в комплект с една бъдеща административна реформа в общините и вече са водени разговори с представители на НСОРБ в тази покока.
Не може да искаме 264 общини, колкото са в България – трябва да ви каже, че 150 – повече от половината, са общини с по 10 милиона бюджет, не може да искаме всички тези общини да осъществява всички видове услуги, които държавата им е предоставила да осъществяват.
Те нито имат административен капацитет за това, нито местното население или местната общност ползва всичките тези услуги.
При това положение един служител в общината съвместява няколко дейности и познайте какво е качеството.
Нека да имаме толкова общини колкото са, нека хората да имат право да избират хората, които да ги управляват, нека те да имат възможност да взимат самостоятелни решение, но нека да направим общините на няколко категории.
И да кажем – малките общини, съвсем малките общини, те ще предоставят само ограничен кръг услуги, ще получават ограничен кръг финансиране от държавата за тези услуги, тъй като те нямат собствена икономическа база, за да си набавят допълнително собствени приходи.
А другата част от услугите ще се извършват от по-големите общини, които са в региона.
Аз мисля, че и населението ще бъде доволно, защото ще получи една наистина качествена услуга!, обясни Менда Стоянова.
Тя уточни, че тази нейна идея още не е дискутирана, но очаква дебатът да започне в сдружението на общините. Защото не е редно държавата да налага модела силово!, каза Стоянова.
По отношение на проекта на закона за държавния бюджет Менда Стоанова заяви, че първо и второ четене няма да има драстични промени. Промените са свързани с промените в бюджетите на здравната каса и в бюджета на ДОО-то.
В единия бяха увеличени осигурителните вноски с 1,8 процента, което води до намаляване на трансфера от държавния бюджет към бюджета на ДОО-то и това трябва да бъде отразено, а в другия – излишъкът, който беше предвиден от 544 милиона всъщност е разпределен за здравни разходи, целият, за 2011 година и съответно това трябва да се отрази, коментира председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси.
По отношение на реформата, която се случи във финансирането на здравеопазването, ще има известна корекция и в общините – общините повече няма да финансират диспансерите, а диспансерите ще се финансират от министреството на здравеопазването директно!
Така, че в този аспект ще има намаление на субсидията за държавно делигирани дейности в частта на диспансерите там където ги има, заключи Менда Стоянова.