Над 70 процента от българите смятат, че не трябва да се монтират антени на мобилни оператори близо до учебни и здравни заведения.
Това е посочено в изследване на Националния център за изучаване на общественото мнение /НЦИОМ/, направено по поръчка на депутата от Синята коалиция Ваньо Шарков.
Проучването беше представено на пресконференция в парламента от народния представител.
Шарков припомни, че преди няколко седмици са внесли промени в Закона за здравето, с които се налагат забрани за монтиране на антени и излъчватели на мобилни оператори в близост до детски градини, училища, социални заведения, както и върху стълбовете от градската мрежа и върху по-ниски сгради, когато в съседство има по-високи.
По думите на Шарков тези предложения са отхвърлени от парламентарната комисия по здравеопазване при второ четене на закона без да има сериозни аргументи.
Изследването на НЦИОМ е направено в периода 3-10 ноември, като са интервюирани 1000 души в 90 населени места.
Близо 73 процента от тях биха подкрепили въвеждането на забрана за монтирането на излъчватели и антени близо до детски градини, училища, здравни и социални заведения.
Забрана за монтиране на антени и излъчватели върху улични стълбове биха подкрепили 58,2 процента от анкетираните, а за забрана за поставянето на такива устройства на по-ниски сгради, когато наблизо има по-високи са 59,3 на сто.
От НЦИОМ правят уговорката, че в своите отговори хората се ориентират не поради познаване на техническите характеристики на антените и излъчвателите, а според представата им за защита на здравето от потенциални вредни въздействия.
По-късно пред журналисти в парламента Даниела Дариткова от комисията по здравеопазване посочи, че на този етап няма никакви медицински основания за приемане на такива забрани.
Предложенията на Ваньо Шарков бяха внесени между първо и второ четене на промените в Закона за здравето и от правна гледна точка нямаха нищо общо с обсъжданите промени в законопроекта, посочи Дариткова.
Тя добави, че от комисията са поискали становища на всички институции и министерства, които имат отношение към тази промяна.
Всички мнения са в посока че изискванията за плътност на електромагнитните лечения, които се определят като норма от европейските институции, в България са достатъчно строги.
Ние не получихме конкретни медицински аргументи със статистически доказателства и научнообосновани резултати, че има вреда от разположението на тези антени на сградите, добави Дариткова.