Не може да е тоталитарен, след като е защитава гласовоподавателя, казва Димитър Лазаров
За първи път има Изборен кодекс, който ще бъде приет от Народното Събрание почти година преди провеждането на изборите през 2011 година, заяви Димитър Лазаров, мажоритарен народен представител от ГЕРБ от 17 МИР Пловдив Област по повод предстоящото внасяне на Кодекса в НС.
В него се регламентират всички видове избори – парламентарни, президентски, избори за европарламент и местни. Така се преустановява порочната практика промените в законите, които регламентират отделните видове избори, да се правят, така да се каже, в 12 без 1 минута, което затрудняваше участниците в изборния процес.
В Кодекса е предвидено, че се създава една ЦИК, за разлика от действащите досега четири такива – по една за всеки вид избори.
Въвежда се изискването политическите партии да се регистрират в ЦИК за всеки конкретен вид избори като представят съответните документи, в това число и удостоверение от Софийския градски съд със заверен препис на устава, за да се провери дали тези политически партии са спазвали устава си за избор на легитимни ръководители.
Предвидено е да се представят и удостоверения за изискуемите по Закона за политическите партии отчети пред Сметната палата.
На всички непредубедени е известно, че има политически партии, които в разрез с уставите си, ги представяляват хора, избирани преди 10-15 години, както и че не представят отчети пред Сметната палата, каза Лазаров.
По думите му, към юни тази година има заведени в Софийския Градски Съд около 100 дела за заличаване на такива партии. Ние от ГЕРБ не делим партиите на малки и големи.
И считаме, че – малка или голяма, всяка партия трябва да е равна пред Закона и да го спазва.
Това е и причината в Изборния кодекс да е предвидено, че партиите първо следва да се регистрират от ЦИК, ако отговарят на изискванията от Закона, а след това да регистрират по предвидения ред и каквито преценят коалиции.
Ако нямаме загуба на политическа памет, ще припомня, че изборността на районните кметове беше въведена от тройната коалиция за местни избори 2007-ма година, когато на всички беше ясно, че Борисов ще спечели убедително изборите за кмет на София, допълни Лазаров.
Районните кметове в градовете с районно делене нямат финансова самостоятелност, не разпоплагат със собствени бюджети, припомни той. Логично е – при това положение – районните кметове да бъдат избирани от общинския съвет, за да работят в екип с мажоритарно избрания кмет на общината.
Същата логика може да се приложи и при населените места с под 500 души избиратели. Знаете, че и сега малките населени места имат кмет, но той няма финансова самостоятелност, обясни Лазаров.
Една от серизоните мерки за предотвратяване на контролирания вот е експерименталното въвеждане преброяването на гласовете да става в преброителни центрове.
Предвижда се бюлетините от всички секции да се събират на едно място и да се броят от комисия, назначена в състав от предствители на всички паламентарно представените партии и при наблюдение на гражданското общество.
По този начин политическите брокери се лишават от възможността да получават информация затова в коя секция за коя партия или кандидат колко гласа са подадени…
Тази мярка, отбелязването на вота със син химикал само със знак Х, премахването на удостоверения за гласуване на друго място, включително за застъпници, изискването 1 лице да не може да придружава повече от 2 избиратели с увреждания в тъмната стая, вписването на тези придружители в регистър, изискването лицата, които се нуждаят от придружител, да представят медицински документ, изискването при гласуване в секции извън страната незабавно да бъде изпратен сканирания списък на гласувалите и на протокола от секциите – са част от мерките в Кодекса за предотвратяване на контролирания вот.
Предвидени са и конкретни санкции при нарушенията на тези изсисквания.
За мене е обяснимо защо има съпротива и нежелание да бъдат прилагани тези, предлагани от ГЕРБ, норми, ограничаващи купуването на гласове и контролирания вот.
Ще си го обяснят и всички, които анализират аргументите против въвеждането на тези мерки.
Лазаров припомни още, че в промените в Закона за местни избори 2007 беше предвидено изискването – за да може да гласуваме, да имаме 10 месеца регистрация по постоянен или настоящ адрес в съответното населено място, а да бъдем избирани за общински съветник или кмет беше достатъчно да имаме такава регистрация само от 2 месеца.
Управляващата тогава коалиция беше въвела възможността за кмет на населено място да бъде избран жител от другия край на България, но за да гласуваш за този кмет, трябваше да си живял 10 месеца в това населено място.
Сега това няма да може да се случва и за кмет, както и за кметски наместник, ще може да се избира или назначава човек, който има адресна регистрация от една година в населеното място, което ще управлява.
Съветници от БСП Асеновград сезират Сметната палата за 180 хил. лева хонорари от европроекти от Asenovgrad.info * размер на шрифта намалете шрифта намалете шрифта увеличете шрифта увеличете шрифта * Печат * Е-мейл * Коментирайте първи! Общински съветници от БСП-Асеновград ще сезират Сметната палата за хонорарите, които взимат служители на община Асеновград от европроекти. Става въпрос за над 180 000 лева, които са получили зам.-кметовете на Асеновград Теньо Манолов и Стоян Димитров за по-малко от година и половина извън заплатите си, обявиха общинските съветници Маргарита Стоилова и Манол Генов. В схемата за получаване на пари от бюджетите на проектите са и… Прочети още »