Колония от чапли накара сдружение “Зелени Балкани” да вземе под аренда водоема в местността “Аязмото” в землището на село Конуш, община Асеновград.
Целта е да се запази единствената, намираща се във вътрешността на страната ни, смесена колония на чапли.
Идеята на сдружението е да се създаде устойчив природозащитен обект, който да се съчетае със стопански дейности.
Обектът е защитена територия от 8 години и защитена зона по “Натура 2000”.
По отношение на природозначимост обектът е сравним с резервата “Сребърна”, но птиците край Конуш са най-уязвими. Колонията се следи от “Зелени Балкани” от 1985 година, която заради арендатори на водоеми сменя местонахождението си 8 пъти. Това каза директорът на “Зелени Балкани” в Пловдив Христо Николов. По думите му това е основната причина сдружението да вземе под аренда язовира, като по този начин се пресече прогонването им от арендаторите. Птиците не са обичани от собствениците на язовири, тъй като всяка една от тях изяжда на ден по 4 рибки средна големина. Колонията се състои от три вида – нощни, малки и гривести чапли.
Асеновградската колония от чапли в момента е съставена от 400 двойки птици, които до края на сезона ще имат и по две малки. Те живеят в България около 150 дни през летните месеци, като пристигат през първите дни на април и остават до средата на септември. През октомври и ноември чаплите се заселват в поречието на р. Марица, след което отново отлитат на юг, като изкарват зимата в Северна, а понякога и в Средна Африка.
Сдружението ще поддържа всички съоръжения на водоема в изправност и ще отглежда риба, която ще бъде повече за чаплите и по-малко за риболов. Основният ангажимент на природозащитниците ще бъдат птиците с по-далечната цел колонията да се задържи там възможно най-дълго. От “Зелени Балкани” припомнят, че в страните от Западна Европа птичите колонии са на едно място повече от 500 години.