Сърцето на Родопите празнува на 30 май по традиция
Асеновград отбеляза своя празник под мотото на 110-та годишнана от възстановяването на надписа на Асеновата крепост.
Тържествата започнаха с полагане на венци пред надписа на Асеновата крепост, който удостоверява мащабната строителна дейност на цар Иван Асен Втори през 30-те години на 13 век. Положени бяха венци от името на община Асеновград и Общинския съвет, от политически партии, непрпавителствени организации, 4-та артилерийски бригада и граждани.
Всеки град има своя символ, за Асеновград това е Асеновата крепост и надписът, който гласи: „В година 6739/ 1231/ индиктион 4-ти, от Бога въздигнатий цар Асен, цар на българите и гърците, също и на други страни, постави Алекси севаста и изгради тая крепост.”
Заличен непосредствено след Освобождението, надписът е възстановен по инициатива на офицери от намиращия се в града 21 пехотен полк. Каузата е подкрепена финансово, както от институции, така и от граждани, а българският Княз Фердинанд се включва с 300 златни лева. Тържественото му освещаване става на 24 май 1900 г. и тази година отбелязваме 110 години от тази дата.
Честването продължи с празнично шествие до паметника на цар Иван Асен Втори, където бяха поднесени цвета. На официална церемония кметът д-р Христо Грудев връчи приза „Почетен гражданин” на Асеновград. Тази година с решение на Общинския съвет от 19 май 2010 година със званието бе удостоен 30-годишния спортист – състезател по борба свободен стил Димитър Кумчев.
Освен Асеновата крепост, символ на нашия град могат да бъдат и 10-ки наши съграждани, които разнасят славата на града ни и един от тях е Митко Кумчев, каза след връчването на приза д-р Грудев. Той пожела на новия носител много здраве и успехи на предстоящите състезания. Кулминацията на честането на празника на Асеновград бе тържествения митинг на пл. „Акед. Н. Хайтов”. Кметът д-р Христо Грудев поздрави всички асеноградчани и гости на града, сред които и официалните делегации от побратимените с Асеновград градове – Старий Оскол – Русия, от Бергама – Турция и от гръцкия град Килкиш.
Честването завърши с конецрт на Тони Димитрова и фолклорен танцов ансамбъл „Пирин”.
На празника на асеновград присъстваха народните представители от ГЕРБ Силвия Хубенова и Илия Пашев, Йордан Бакалов от СДС и Петър Мутафчиев от БСП.
Сърценто на родопите е Смолян, тук са полите на родопите, и кой е позволил армията да носят косоварски знамена на снимката.
Точно така.$$ е абсолютно прав -тук сме в полите -демек -под Родопите.За какви сърца говорите в статията -не знам. И много ме дразнят рани недомислици ,от рода на -родопска музика ,в документални филми за града.Или хор незнам си кой -от Асеновград ,а ми пеят някакви родопски песни и с родопски носии.Ние не сме потомци на родопчани,с цялото ми уважение към тях.Този град е град на българи (не от Родопите обаче,а тракийци)гърци,македонци,турци и др.