Половин милиард лева, включени в правителствените разчети с антикризисни мерки, от атрактивна и достижима възможност, тези дни се превърнаха в обидна илюзия.Половин милиард лева бе очакваният приход в бюджета от продажбата на квоти емисии парникови газове, която няма как да стане факт. Поне до края на годината.
Главните виновни за провалената мисия с търговията на българските квоти парникови газове са МОСВ и … един скандален доклад.
Участието на България в международната търговия с емисии бе стопирано от липсата на законова рамка. В средата на март МОСВ подготви промени в закона за околната среда и водите, които едва преди дни минаха на първо четене в парламента. След месец, вероятно, правителството ще има законни основания за стартиране на сделки, но няма да има право да ги осъществява, заради решение на Секретариата на Конвенцията по климата към ООН, с което се отнема легитимността на националната ни система за инвентаризация на парникови газове.
Основание за тази крайна рестриктивна и обидна за България мярка, са годишният национален доклад, представен на 13 април 2009 г, последващото мониторингово посещение на експерти на Секретариата на Конвенцията в София между 28 септември и 3 октомври 2009 г, информациите, представени от МОСВ на 16 ноември 2009 и 16 февруари 2010, както и срещата на 10 май 2010 г в Бон.
СКАНДАЛНИТЕ “ТАЙНИ” НА ДОКЛАДА
Ежегодно Секретариата на Конвенцията по климата при ООН, който е правоприлагащ орган на Протокола от Киото, прави одит на легитимността на националната ни система за инвентаризация на парникови газове. Казано по друг начин – обект на проверка са изчисленията на емисиите и съответствието им на установените добри международни практики, наличието на системи за контрол на качеството, както и на системи гарантиращи достоверност, точност, валидност и прозрачност.
Направените изводи и препоръки в доклада (оригинала на този линк:unfccc.int/files/…/cc-2010-1-1_bulgaria_eb_arr_of_bulgaria_2009.pdf) на експерти от Секретариата на Конвенцията по климата са фокусирани в следното:
1. Направените изчисления на емисии не са изпълнени в съответствие с Ръководството за национална инвентаризация на парникови газове, прието от Международния панел по климатични промени (IPCC) и Ръководството за прилагане на добри практики и менижмънт при национална инвентаризация на парникови газове.
2. В годишния си доклад за 2009 г България съобщава, че НЯМА промени в националната система за инвентаризация на парникови газове, сравнено с предходния период. По време на мониторинговата си визита в София обаче, одитния екип открива детайли в регистрите на администратора на системата, които са променени и за които не е бил уведомен.
3. България не регистрира напредък по препоръките, отправяни от експерти на Секретариата на Конвенцията по климата, в периода 2007 – 2009 г.
4. Действащата национална система за инвентаризация на парникови газове не може да действа синхронизирано и не осигурява пълнота, съдържателност, точност, достоверност, прозрачност и сравнимост на данните.
5. НСИ, Държавна агенция по горите и Министерство на земеделието и храните не могат да съдействат на ИАОС в избора на методи за изчисляване на емисионните фактори, да осъществяват контрол за качеството на процедурите и изчисленията.
6. Необходима е институционална обвързаност и повишаване на техническата компетентност на специалистите, ангажирани с инвентаризацията на емисиите, за да се постигне съответствие с изискванията на добрите практики.
7. Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) е единствената институция, имаща отговорност, делегирана от МОСВ, за националната инвентаризация и изготвяне на докладите. Един експерт от ИАОС изготвя годишните отчети. Контролът за качеството е минимален.
8. Екипа на ИАОС е ограничен от липса на технически експертизи по отношение на предоставяните данни, селекцията на методи за изчисляване, емисионни фактори и процеси и архивиране. Специалистите, имащи знания да работят със системата за инвентаризация на емисиите и изготвящи докладите, са ограничен брой.
9. Прилагането на системи за контрол и гаранции за качеството (QA/QC– qualityassurance/ qualitycontrol), свързано с привличане на експерти и организации в националната система, не е прогресирало достатъчно.
10. Препоръчително е по-прецизно и детайлизирано да се описват методологията, данните, емисионните фактори, изчисленията, включвани в отчетите.
11. България не е готова да приложи новите процедури за изчисляване на емисиите за минали периоди (1988-2005), т.к. използваните тогава методи не са прозрачни.
12. Не всички категории, емитиращи парникови газове, са обхванати в отчетите.
13. Не е приложена необходимата методика за изчисляване на емисиите в категории: индустриални процеси, земеделие и отпадъци.
14. Методиката, приложена за пресмятане на емисиите в категория “индустриални процеси” е непозната за ИАОС. В доклада са посочени емисии от производство на тухли и асфалт (като национално специфични категории), но без да са дадени конкретни стойности. Препоръчително е използването на международна научна литература за изчисляването им и докладване в следващия отчет. Относно емисиите при производство на N2O , ИАОС не знае и не може да съобщи нито типа на предприятието, нито технологията, по която се произвежда N2O.
15. В сектор Ененгретика не са докладвани емисии от СО2 и СН4 при изгаряне на твърдо гориво, СО2 и NO2 при изследвания и изгаряне на петрол и природен газ. Установено е прилагане на ръчно вписване на данни и копи/пействане на процедури по изчисляване на емисии за енергийния сектор, което крие рискове от грешки и смесване на процедурите.
В отговор на запитвания, отправени към България от мониторинговия екип, МОСВ е предоставило следната информация, неразделна част от доклада.
1. Във връзка с повишаване техническата компетентност на експертите, менажирането и архивирането на данните, както и прецизиране на методиката за изчисленията, в процес на подготовка са четири проекта.
а/ “Изработване на методика за изчисляване на емисиите отделяни при земеползването”.
б/ “Преизчисляване на съществуващи данни от инвентаризация на емисии парникови газове от базовата година за всички последващи периоди в съответствие с новата методика”
в/ “Изработване на софтуер за автоматично изчисляване на национална инвентаризация”
г/ “Изчисляване на F-газове”
Планирани са серия от работни семинари през периода от м. 12.2009 до м. 05.2010 г, покриващи всички сектори, подлежащи на отчет с експерти от Държавната агенция по околна среда на Австрия.
Мониторинговия екип обръща внимание, че семинарите, обсъждащи емисии при “индустриални процеси” и “отпадъци” са анотирани за провеждане “АКО ИМА ПАРИ”, а тези за сектори “енергетика” и “аграрен” са планирани за февруари/март 2010 и април/май 2010
2. На 16. ноември 2009 г България е уведомила одитния екип, че проектите, посочени в т.1 са одобрени, като а/ и б/ са стартирани, а в/ и г/ са в процедура по обявяване на търгове.
3. На 16 февруари 2010 г България е докладвала, че е подписано споразумение между МОСВ и НСИ за предоставяне на данни, както и че е пред финализиране същото между МОСВ и МЗХ. Назначени са допълнително експерти в ИАОС. Три от проектите – б/, в/ и г/ няма да са завършили през 2010, което означава, че няма да бъдат приложени в годишния доклад за 2010 г.
4. Вземайки предвид предоставената информация, одитния екип прави извода, че няма да е налице сериозен административен капацитет, за да се направи годишния доклад за 2010 г (срок до 15 април) в съответствие с изискванията за първия отчетен период, според чл. 7 параграф 1 на Протокола от Киото.
МИСИЯТА НЕВЪЗМОЖНА
Най-често срещаните изводи в доклада на експертите от Секретариата на Конвенцията по климата са свързани с “липса на капацитет”, “липса на системи за контрол и гаранции за качеството” (QA/QC– qualityassurance/ qualitycontrol), както и липса на пълнота, прозрачност, достоверност, точност и сравнимост на данните.
Макар министър Караджова да демонстрира оптимизъм, заявявайки, че България ще бъде върната още този ноември в търговията с емисии парникови газове, това едва ли ще е така лесно. Предприетите от МОСВ стъпки за компенсиране на пропуските, няма да повлияят на тазгодишния ни отчет, който отново няма да е изготвен в съответствие с изискванията. Така че, вероятно, появата на страната ни на международните пазари за емисии, ще се отложи за следващата година и то при условие, че бъде възстановена легитимността на националната ни система за инвентаризация на парникови газове.
Когато ГЕРБ атакува властта, на върха на копието бе закачена фразата «ДА ДОКАЖЕМ, ЧЕ БЪЛГАРИЯ МОЖЕ». Към днешна дата правителството доказа обратното.
Светлана Василева
Г-н Генов лъжете ,като шумкарин на разпит!!!!!!!!!!!!
Спомнете си за Д.Чакъров и за бездействието му!!!!!!!!
Все пак си направете труда да проверите,кой какво е правил и кой е бездействал.ВСИЧКИ СЛЕДИ ВОДЯТ КЪМ НОНА КАРАДЖОВА!А че БЪЛГАРИЯ може е така,а че ГЕРБ не може е вече ясно и на децата.
Г-н Генов,това че членовете на вашата партия и особенно висшите функционери са майстори в манипулациите и в изкривяването на фактите е истина известна вече на цяла България.
За да приемеш истината е нужно поне малко достойнство,което мисля,че на доста “ПАРТЙИЦИ” им липсва.И за да не бъда голословен ви призовавам да прочетете следния материал:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/05/14/900930_kvi_ti_kvoti/
Г-н Бекяров,ако желаете си напишете истинското име,ако не замислете се над сравнението ,което правите с вестник “Капитал”-мокър та мокър,а в статията е посочен линка на експерти от Секретариата на световната конвенция по климата и най-жалкото е ,че приемате истината за манипулация.
Мдаа,линк не съм видял(продължавате да лъжете),но в случая по важно е да отбележим,че препоръките са направени за периода 2007-2009г.,когато министър е Дж.Чакъров а премиер др.С.Станишев.И въпреки всичко нямате смелоста да признаете ПРОВАЛА на вашата партия,като основен партньор в тройната коалиция,довел съответно и до краха на България в първите и европейски стъпки. Констатацията е ясна-ПРОПИЛЕНИ 4 ГОДИНИ!!!!