Традиционните майски празника в града ще бъдат открити с изложбата на асеновградските художници в Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ на 17 май. На откриването се очаква да присъства заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.
Историческият музей ще отвори врати през цялата нощ с изложба под мотото „Антични и средновековни монети от асеновградския край“.
Тази година е юбилейна за Етнографската къща в Асеновград, която на 18 май ще отбележи 20 години от създаването си. Това включва изложба на илюстрации от книги на Ганка Маринова, концерт от стари градски песни и шлагери под надслов „Вълшебни мелодии“. В кратък филм ще бъде представена историята и съвременната експозиция на Етнографската къща.
През 13-те дни в програмата ще вземат участие художествено-творчески формации от града от всички възрастови групи, творци и актьори от страната. Идеята е да дадем възможност за изява, както на местни състави и творци, така и да покажем едни от най-актуалните театрални и оперни постановки в страната. Обхванати са почти всички жанрове – от опера през поп, рок, шлагери до фолклор, джазбалет и народни танци. На 20 май в читалище „Родолюбие“ ще бъде представена операта „Тоска“, постановка на Оперно-филхармонично дружество – Пловдив.
Самият празник на града – 30 май ще премине под мотото „110 години от възстановяването на надписът на Цар Иван Асен Втори на Асеновата крепост“.
Веднага след освобождението гръкоманска група от Асеновград унищожава надписа на цар Иван Асен Втори, изсечен върху скалата при входа на крепостта. Той е възстановен по инициатива на офицери от 21-ви Средногорски полк през 1900 година. По повод годишнината общината организира тържествено шествие от Асеновата крепост до площада в града. В знак на признателност ще бъдат поднесени цветя пред надписа на крепостта и пред паметника на цар Иван Асен Втори. Празникът ще продължи на пл. „Акад. Николай Хайтов“ с концерт, с участието на Тони Димитрова и ансамбъл „Пирин“ и ще завърши с празнични илюминации.