Днес се навършват 150 години от деня, в който група патриоти решават да отхвърлят върховенството на гръцката църква и лавирайки между великите сили, успяват да заобиколят предпазливо Високата порта и да надхитрят всички.
Историята е известна – на празничното богослужение в българската църква в квартал “Фенер” “необичайните конспиратори в расо и тежки търговци – както пише Тончо Жечев, организират нещата така, щото вместо името на патриарха в тържественото богослужение да бъде споменато името на султана.
Съчинена е и песен за султана, която не се отличава с каквито и да е политически достойнства, но върши работа, “колкото за политика”. От черквата се чуват гласове: “Не щем гръцкия патриарх!”, а епископ Иларион Макариополски се нагърбва с отговорността и поема “древната българска патриаршеска корона”.
По инициатива на фондация “Български православен храм “Свети Стефан” в Цариград” събитието ще се отбележи тази вечер с архиерейска великденска служба в църквата Свети Стефан на брега на Златния рог, наричана още “Желязната“, която е обявена за най-красивата църква в Турция.
Възкресното богослужение и светата литургия ще отслужи Велички епископ Сионий, пратеник на Светия Синод на българската православна църква.
Първо възкресение ще бъде изнесено и в църквата Свети Йоан Рилски в българската екзархия в квартала Шишли от българския свещеник иконом Ангел Велков.
Очаква се на великденските служби в българските църкви да присъстват много българи, които са пристигнали в Истанбул специално за великденските празници.
Освен български туристи в града край Босфора са пристигнали и туристи от много страни. В десетките религиозни храмове на космополитния Истанбул тази година християните от източноправославната,католическата и арменската църква посрещат заедно най-големия си празник Възкресение Христово.
Хиляди полицаи са мобилизирани в Истанбул за охраната на християнските храмове през нощта на Христовото възкресение и на великденските ритуали.