Катя Стайкова
“До началото на 2011 г. може да бъде забавено въвеждането на забрана за пушене на обществени места”, заяви финансовият министър Симеон Дянков. По думите му – със забавянето на мярката ще се помогне на ресторантьорския и хотелиерския бранш да излязат по-бързо от кризата.
Каква е тази нова идиотщина се пита всеки нормален човек в тази страна? Щял да пострада бизнесът на ресторантьорите. Тия да ги разправят на хората, които не са прекрачвали границите на милата ни татковина.
Защо той не пострада в Ирландия, която още през 2004-та въведе мярката? А в Италия защо никой собственик не се оплака от липса на клиенти след като на 10 януари 2005 г. забраната влезе в сила? Точно месец след това обиколих за 10 дни почти цялата северна част на страната. Навсякъде ресторанти и кафенета се пукаха по шевовете. И пред тях непрекъснато имаше опашки – от пушачи излезли да дръпнат фас отвън. Никой дори не си и помисляше, че може да наруши забраната. Напротив, и върлите цигараджии се кефиха, че очите им не смъдят от дим, докато похапват пица.
Преродих се, похвали ми се приятел, който от 20 години е управител в луксозен ресторант в Париж. След забраната за пушене в началото на 2008 година целият персонал, сред които и много почитатели на “фъшкиите”, ходим с кеф на работа, обясни той. В Лондон беше всенароден празник, когато влезе в сила забраната за пушене, твърдят българите там. Факт е, че няма фалирало заведение в Европа заради забраната за тютюнопушене!
“Дано в скоро време държавниците ви осъзнаят колко губи туризмът ви ако не забраните пушенето”, казва Марк Смит от Лондон. Той демонстративно отваряше врати и прозорци при влизането си в барчето или ресторанта на прекрасен нов хотел на Пампорово. Дошъл да покара ски за 2 седмици през февруари, но смяташе да си тръгва предсрочно заради принудата да диша цигарен дим. Защото, колкото и да е свеж въздухът навън, влезеш ли в хотела, отвсякъде се усмърдяваш.
В крайна сметка се оказва, че нашият законотворец милее не за бизнеса на ресторантьори и хотелиери, а за собствения си джоб. Какво ни правят на будали – всеки се сеща кой плаща за отмяната на забраната за тютюнопушене. Като са толкова загрижени депутатите защо не защитят отровените от цигараджиите пасивни пушачи? Защото те са най-потърпевшите от цигарения дим. Доказва го и статистиката!
На 9.12. 2009 г. Световната здравна организация съобщи, че пасивното пушене става причина за преждевременната смърт на 600 хиляди души всяка година.
Това са глупости, чувам веднага възмущението на най-големите егоисти и най-масови убийци – пушачите. Тогава чуйте моята история. Преди 10 години най-добрите специалисти по белодробни заболявания в Пловдив и София ме заклинаха да откажа цигарите, тъй като дробовете ми са на 60-годишен страстен пушач. Ако продължаваш така ти даваме още най-много 3 – 4 месеца живот. Но, хора, аз никога не съм палила цигара през живота си! А около теб пушат ли, попитаха ме лекарите. Пушат като комин, нали са журналисти. Оказа се, че прекрасните ми колеги са потенциалните ми убийци. Благодарение на тяхното удоволствие да си дръпнат цигара, аз трябваше да се лекувам 8 месеца. За, които държавата плаща болнични, ако не е известно на “щадящите” бизнеса, а не хората, законотворци.
В същата ситуация в момента е моя приятелка. И нея лекарите предупреждават да спре цигарите. А тя вече години наред гълта дима на любимия си съпруг, който трови не само нея, но и децата им. Как да го накарам да спре да пуши, дробовете му са проядени, пита ме злощастницата. А твоите как са, рикоширам аз. Зле, вече трети път влизам в болница. Тя, горкана, се загрижила да спаси човека, който я трови. Егоистът, който мисли само за своето удоволствие.
Бичуваме наркоманите, а те погубват физически само себе си и психически близките си. Защо не си отворим очите за наистина най-масовите физически убийци – пушачите? Докога, бе хора, ще толерираме бащите си, майките си, братята си, сестрите си, приятелите си, колегите си УБИЙЦИ?
Ако мислите като мен гласувайте срещу отмяната на забраната за тютюнопушене на: http://bgpetition.com/bez-tsigaren-dim/index.html
Във Франция е много просто решен въпроса,…ИМА ЛИ ЗАДРАСКАНА ЦИГАРА НА ВХОДНАТА ВРАТА…., заведението е за НЕПУШАЧИ и обратно, така всеки може да си избере заведение, според порока си
ТОЧНО ТАКА, НО АКО ПРИЯТЕЛКАТА МИ ПУШИ , А АЗ НЕ , ТОГАВА КАК ЩЕ ВЛЕЗЕМ В ЕДНО И СЪЩО КАФЕНЕ ?
намери си приятелка която не пуши