На 1 август православната църква почита седемте братя Макавеи, старозаветни мъченици, умрели около 180 години преди Рождество Христово. Според библейските писания те били синове на Соломония и живели по време на царуването на жестокия сирийски владетел Антиох Епифан. Братята Макавеи останали верни на Мойсеевия закон и загинали за вярата.
От 1 август се отбелязват 12-те дни на Макавеите. Всеки от тях се нарича на един месец от годината, броено от септември нататък. Каквото е времето през деня, такова ще бъде и през съответния месец, според фолклорната традиция. Така се определя благоприятна ли ще е новата стопанска година.
Ако през първия Макавей вали дъжд, то целият септември ще е дъждовен. Ако през втория Макавей слънцето пече, то се очаква топъл и слънчев октомври. В Родопите първият Макавей е познат като “Устина” или “Егус” и на него строго се спазва забраната да не се работи никаква домашна работа – стопанките не предат, не тъкат, не шият, за да предпазят стадата от нападение на вълци и мечки. В областта на Странджа 1 август се счита за най-горещия ден през годината и се нарича “Протоягус”. Народното поверие казва, че тогава телата на мъртвите изгниват в гроба, защото “земята завира от жега”. За да не се мъчат душите на покойниците, рано сутринта жените отиват да полеят с вода гробовете на близките си. На днешния ден започва и Богородичният пост, който продължава 15 дни.