Точно преди 22 години на летището в Осло, Норвегия, е арестуван българският лекоатлет Тома Томов, който пристига за участие в международно състезание през 1987 г.
Въпреки, че се състезавах от години, още не бях наясно, пък и никой не ме беше информирал, че трябва да имаме два паспорта – единият за соцстраните, а другият – за капиталистическите, разказва бившият лекоатлет днес. Властите останали потресени, когато той извадил неправилния документ и веднага го прибрали, за да установят дали не е дезертьор или дори нещо по-страшно. По-късно, без много-много да се обясняват с него, го върнали за България и той пропуснал състезанието.
Иначе у нас по онова време никой не пречил на лекоатлетите да ходят на състезания в чужбина. Лошото беше, че ние самите трябваше да си организираме всичко по участията си, твърди четирикратният балкански шампион на 400 метра с препятствия от състезанията в Атина, Стара Загора, Анкара и Любляна.
До ден днешен Тома Томов има неподобрен рекорд в дисциплината 400 метра с препятствия от турнир в Будапеща, където успял да надбяга почти всички американци, за време 48 сек. и 48 стотни. Това му постижение не е подобрявано от български лекоатлет вече цели 21 години, тъй като никой от тях не е успял да пробяга разстоянието под 49 секунди. С постижението си от 48,48 сек. Тома Томов се класира в световната ранглиста през 1986 г. на седмо място.
По онова време бях единственият бял мъж, който се класираше винаги в тройката на големите турнири, признава републиканският шампион. Всяка година той правел по един – два рекорда в дисциплината си и по този начин подобрявал собствените си успехи. Още повече, че тогава имахме сериозни финансови стимули – за републикански рекорд ни плащаха между 800 и 1500 лв., а това бяха много пари по онова време, а за европейско и световно – доста повече, признава класиралият се на четвърто място на европейското в Щутгард през 1986 г. и на шесто място в класирането гранд-при.
Иначе Тома Томов започнал да тренира лека атлетика доста късно – на 15-16 г. в родния си Ямбол. Първоначално започнал с троен скок, после дълъг, 110 метра с препятствия и т.н.По принцип доста дисциплини ми се отдаваха, но баща ми – Христо Томов, учител по физическо, ме насочи към бягане 400 метра. За известно време лекоатлетът тренирал заедно с легендарната Тотка Петрова, тъй като нейният треньор го прибрал под крилото си. Първоначално много го мъчили дългите отсечки при бягането, но когато започнал да печели състезанията, спортът наистина му харесал.
Първите му турнири били само на 400 метра гладко бягане, а на четиристранна среща в Унгария – между отборите на Унгария, Финландия, Германия и България треньорът го пуснал да бяга с препятствия направо на състезанието. Дотогава не бях опитвал 400 м. с препятствия, но взех, че се класирах втори, смее се Томов. Когато записал да учи във ВИФ през 1981 г., се явил и на състезание в зала за пръв път на 400 м. гладко бягане и дори поставил рекорд – избягал разстоянието за 47 сек. и 25 стотни. Още го е яд, че през 1984 г. забранили Олимпиадата, защото е сигурен, че от там щял да се върне финалист. Тогава бях в много добра форма, признава лекоатлетът. По онова време се явил на паралелния турнир – “Дружба” в Москва и станал трети. От следващата година го взели в “Левски” и там Томата остава до края на кариерата си. Същата година си чупи крак, но не на най- лошото място, и успял да се възстанови само за три месеца.
Съпругата му Мария Томова също е бивша спортистка. Тя тренирала гимнастика и лека атлетика. Синът им Виктор тренира тенис, но само любителски, а дъщерята Силвия не показала никакъв по-специален интерес към спорта.След промените през 1991 г. Тома Томов се пробвал като учител по физическо в 130-то СОУ и 3-то СОУ. Две години се пробвал и с частен бизнес – отворил един от първите фитнесцентрове у нас – на стадион “Септември”.Успехът ми не беше много голям, тъй като преди повече от 14-15 г. фитнесът не беше популярен и не беше модно да се посещават подобни места. Днес бившият лекоатлет работи във фирмата на Момчил Харизанов, също бивш спортист на 400 м. гладко бягане, вицеевропейски шампион. Дружеството обслужва, монтира и поправя инсталации за наливно пиво на “Загорка”.