Благой Благоев е три пъти световен шампион по вдигане на тежести в категория до 90 кг. Автор е на 37 световни и олимпийски рекорда. Неговите 195,5 кг., изхвърлени през 1983-а, са записани в Книгата на рекордите Гинес и до момента не са подобрени. Днес Благой Благоев живее в Мелбърн, Австралия, и си идва само за седмица-две през лятото. Женен е и има две деца. Благой и съпругата му Нина са щастливи в емиграция.
Популярният от близкото минало български щангист е избран единодушно от българите в Мелбърн, Австралия, да оглави българската църква, съобщи той самият пред asenovgrad-online. Задълженията на световния ни шампион, който живее от 16 години в страната на кенгурата и коалите, са да организира тематични вечери поне няколко пъти месечно и да сплотява емигрантите ни във втория по големина град на зеления континент.
Освен това той трябва да се грижи за развлеченията и на нашенците там. Авторът на 37 рекорда в щангите вече е уговорил първия пикник на българите в края на тази седмица, но признава, че с някои от съгражданите ни отвъд океана е доста трудно да се разбере. Бая се чудих преди да поема този ангажимент, тъй като е много сериозен, пък и аз самият имам частен бизнес в Мелбърн, с който съм доста зает, информира Благой Благоев.
Признава обаче, че поканата била един вид предизвикателство за него, пък и не можел да си позволи да разочарова нашенците, гласували му такова голямо доверие.Бизнесът си щангистът започнал преди две години, когато сформирал своя бригада от работници, предимно от бившите соцрепублики, и оттогава изпълнявали проекти за строеж и реконструкция на къщи, сгради и всякакви други обекти.
Направих маркетинг проучване и реших да вляза в строителния бизнес. Оказа се, че в Австралия, това е добре платена работа. Имам си бригада и като открия добър обект, го изграждаме, довършваме или префасонираме по желание на клиента, казва бившият спортист. Имаше време, в което не ме напускаше мисълта да се върна в България. Но се отказах сравнително бързо след информациите, които прочетох по Интернет за това какво се случва у нас, не крие огорчението си Благой Благоев.Семейството му отдавна е свикнало със спокойния и уреден начин на живот в страната на кенгурата и коалите. Купили си прекрасна едноетажна къща с двор, която изплащат от доста години на кредит. Месечно внасят 600 австралийски долара /1$ е равен на 1,18 лв./ при средна работна заплата от 2000 на човек.
Съпругата му Нина работи само за няколко часа на ден в социален дом. Синът им Димитър Благоев е 32-годишен и е треньор по тенис на корт с изградено име в Мелбърн. Той държи два клуба в столицата на щата Виктория и в момента се обучава за национален треньор към най-големия турнир в страната – “Австрналия оупън”.
Дъщерята Кристияна е на 23 години и се готви за студентка. Тя е била на 5, когато Благоеви заминават за Австралия, но въпреки това говори перфектен български и има богат езиков речник, въпреки че се е връщала в родината си само два пъти. Догодина е твърдо решена да си спести пари, за да доведе приятеля си да види и опознае България. Майка й признава, че Кристияна често се шокира от новините, които чува за родината си.
Цялото семейство подкрепя Благой Благоев в духовното му начинанието и се опитва да помага кой с каквото може. Винаги са ми били сериозна подкрепа във всичко, с което някога съм се захващал, казва Благой. След като бях 5 години треньор по щанги в Австралия, станах треньор по обща физическа подготовка на най-добрия отбор по австралийски футбол /нещо като ръгби/, разказва световния шампион в категория 90 кг.
С отбора той обиколил целия континент. Днес при всеки удобен случай държи да уточни публично, че не е бягал в Австралия през 1991 г., както някои вестници писали тогава.Не съм бягал никъде. Просто австралийците ми предложиха договор, който бе една от най-приемливите оферти, отправяни някога към чужд спортист по онова време, твърди Благой. В него било записано, че за периода 1991-6 г. ще получава годишна заплата 40 000 австралийски долара, ще разполага с голяма къща, две коли и че австралийците ще покриват всички разходи на семейството.
Звучеше много прирамливо за онзи период, спомня си Благой. Негово задължение било да подготвя щангистите за две олимпиади – за Барселона ‘92 и Атланта ‘96, обяснява той. Именитият ни спортист тръгнал официално за страната на кенгурата и коалите с цялото си семейство – съпругата Нина и децата – тогава Димитър бил на 14, а Кристияна на 5.Много хора ме упрекнаха, че съм тръгнал, но днес не съжалявам. Преместихме се в най-трудните години и от това произтекоха само добри неща. По онова време всички гледаха към чужбина. Много мои познати заминаха за Китай, Иран и Ирак. Тежи ми само огромната носталгия към близките ми в България. Успокоява ме фактът, че снаха ми е българка, признава световноизвестният щангист.
За Австралия с него заминават световният шампион Кирил Кунев, Стефан Ботев – три пъти първенец на планетата, и Севдалин Маринов – с една олимпийска титла от Сеул ‘88, три световни и пет европейски.Кирил Кунев и Стефан Ботев се върнали след доста години у нас, тъй като не издържали на мъчителната носталгия. Със Севдалин Маринов Благой Благоев поддържа приятелски отношения и се срещат почти всяка седмица.Може да звучи странно, но трябва да си призная, че съм доволен от живота, който водя, завършва Благой Благоев, главата на българската църква в Мелбърн.