Роден край 150 години от Българския Великден

150 години от Българския Великден

Днес се навършват 150 години от деня, в който група патриоти решават да отхвърлят върховенството на гръцката църква и лавирайки между великите сили, успяват да заобиколят предпазливо Високата порта и да надхитрят всички.

Историята е известна - на празничното богослужение в българската църква в квартал "Фенер" "необичайните конспиратори в расо и тежки търговци - както пише Тончо Жечев, организират нещата така, щото вместо името на патриарха в тържественото богослужение да бъде споменато името на султана.

Съчинена е и песен за султана, която не се отличава с каквито и да е политически достойнства, но върши работа, "колкото за политика". От черквата се чуват гласове: "Не щем гръцкия патриарх!", а епископ Иларион Макариополски се нагърбва с отговорността и поема "древната българска патриаршеска корона".

По инициатива на фондация "Български православен храм "Свети Стефан" в Цариград" събитието ще се отбележи тази вечер с архиерейска великденска служба в църквата Свети Стефан на брега на Златния рог, наричана още “Желязната“, която е обявена за най-красивата църква в Турция.
Възкресното богослужение и светата литургия ще отслужи Велички епископ Сионий, пратеник на Светия Синод на българската православна църква.
Първо възкресение ще бъде изнесено и в църквата Свети Йоан Рилски в българската екзархия в квартала Шишли от българския свещеник иконом Ангел Велков.
Очаква се на великденските служби в българските църкви да присъстват много българи, които са пристигнали в Истанбул специално за великденските празници.
Освен български туристи в града край Босфора са пристигнали и туристи от много страни. В десетките религиозни храмове на космополитния Истанбул тази година християните от източноправославната,католическата и арменската църква посрещат заедно най-големия си празник Възкресение Христово.
Хиляди полицаи са мобилизирани в Истанбул за охраната на християнските храмове през нощта на Христовото възкресение и на великденските ритуали.

Коментара (0)Add Comment

Напиши коментар
smaller | bigger

security code
Моля въведете показаните символи


busy

Newer news items:
Older news items:

Реклама

Kоментари

Боянка Костова - Поч
Честито,честито,честито, радваме се за Вас, спорти
Мъри Стоилов хвърли
Пълни мухльовци- от първия-до последния....Какво д
Кметът на Първомай А
не детски площадки да се строят ,ами парка се прев
Изплющяха зам.-минис
.suedinenieto ,pravi silata.
Асенова крепост с пл
парапет ще има.успокой се!Екскурзовод има-не си пи
Асенова крепост с пл
Хей грамотният, я еди до перперикон и до белоградч
Асенова крепост с пл
Поне да имаше за какво да платиш - ако имаше парки
Катастрофа и горящ а
Информацията е от бюлетина на Областна дирекция на

Анкети

Харесва ли ви новият дизайн на сайта?

Вицове и смях

* * * 

След вечеря съпругът казва:
- Скъпа, не е ли по-добре да си боядисаш косата руса?
- Защо?
- Чувал съм, че блондинките готвят по-добре.

Времето

66°
19°
°F | °C
Clear
Humidity: 83%
Wind: N at 4 mph
Thu

62 | 84
16 | 28
Fri

62 | 71
16 | 21
Sat

57 | 69
13 | 20
Sun

59 | 68
15 | 20

Видео за деня